16 Kasım 2018

Markafoni’nin 2015 Hedefi Yüzde 40 Büyüme

Dünyanın dört bir yanındaki e-ticaret profesyonellerini buluşturan Conversion Summit’te konuşan Markafoni Grup CEO’su İlker Baydar, grup ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. 19 Kasım’da, İstanbul Swissotel’de düzenlenen konferansta Baydar, Markafoni.com, Zizigo.com, Misspera.com ve Enmoda.com’u bünyesinde barındıran 2015 yılı içinse hedeflerinin yüzde 40 oranında büyümek olduğunu söyledi. Baydar “şu an gelirimizin yaklaşık yüzde 30’unu mobil oluşturuyor; gelecek yıl gelirimizin yüzde 50’sinin mobilden geleceğini hesaplıyoruz” dedi.
İlker Baydar

İlker Baydar

Mayıs 2014’te tamamı Naspers tarafından satın alınan ve geçtiğimiz aylarda bünyesindeki şirketler yeniden yapılandırılıp tek bir şirket gibi yönetilmeye başlanan Markafoni Grup’un CEO’su sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de mobil internet penetrasyonu yüzde 90 ve çevrimiçi alışveriş eden müşterilerin yüzde 21’i çoklu cihaz kullanıyor; çoklu ekran ile alışveriş yapanlar daha fazla pay alıyorlar, bu oranın 2017’ye dek yüzde 50’ye ulaşması öngörülüyor. 2014’ün başında, büyüme stratejimizdeki anahtar noktanın, mobil kanallar olmasına karar verdik. Uzun vadede büyüme planlarımızı etkileyecek bu karar doğrultusunda, kurum içi, uzman bir geliştirme takımı oluşturduk. iOS ve Android uygulamalarımızı yeniledik. Bunların sonucunda mobil Markafoni uygulamamızın dönüşüm oranını ve buradan elde ettiğimiz kazancı iki katına çıkardık.

Mobil Uygulama Yenilendi

Markafoni.com site trafiğinin yaklaşık yüzde 40’ının, satışların yüzde 30’unun mobil tarafta olduğunu paylaşan Baydar, iPhone, iPad ve Android uygulamalarının ardından Markafoni mobil web sitesini de yenilediklerini ve çok yakında kullanıma açacaklarını belirtti. Baydar, Zizigo’nun mobil uygulamasının da faaliyete geçtiğini; hedeflerinin Zizigo’yu ayakkabı alışverişindeki tek adres haline getirmek olduğunu sözlerine ekledi.
Öte yandan Baydar, Markafoni’nin 2015’in ilkbahar aylarında sezon ürünleri de satmaya başlayacağını, fakat kampanya sitesi kimliğini de koruyacağını ifade etti: “Amacımız yeni müşteriler kazanmaktan ziyade, mevcut müşterilerimizin işlemlerini artırmak. Sevdikleri ve ihtiyaç duydukları ürünleri müşterileri önermek önemli. Bu nedenle ürün önerileri üzerinde yoğunlaşacağız.”


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. gerçekten büyük başarı

  2. Bu seneyi bence çok kötü geçirdiler %30 buyumleri sürpriz olmaz.

Fikrini söyle

*