17 Kasım 2018

Markafoni’nin Yeni CEO’su İlker Baydar ile E-Ticaret Konuştuk [Röportaj]

İlker Baydar’ın Markafoni’nin yeni CEO’su olmasının ardından kendisiyle uzun bir röportaj gerçekleştirdik. Markafoni‘nin bugününü ve yarınını konuştuğumuz gibi, ülkemizdeki e-ticaret sektörünün de nabzını tuttuk ve İlker Baydar’ın öngörülerini aldık. Lafı fazla uzatmadan sizleri röportajımızın ilk bölümü ile baş başa bırakalım. Röportajın ikinci bölümü de yarın sitemizde olacak.

 

Bildiğimiz kadarıyla Metro Grup’ta Kategori Müdürü olarak çalışmaya başladınız. Sonra Darty’de genel müdürlük yaptınız. Best Buy Türkiye’ye gelince orada Ticari Direktör olarak çalıştınız. Sonra eticaret sektörünü takip edenlerin yakından bildiği üzere hepsiburada.com’un başına geçtiniz. Bize biraz iş hayatına başlama hikayenizden bahseder misiniz?

Çalışma hayatıma 1997 yılında Promodes Grup, Continent Hipermarketleri’nde Kategori Yöneticisi olarak başladım.  1999-2006 yılları arasında Metro Cash & Carry’de gıda dışı kategorilerin satınalma ve merchandising süreçlerini yönettim. 2006-2008 yıllarında ise, Metro Cash & Carry Şangay – Çin’de aynı pozisyonunu sürdürdüm. Bu süreçte, Çin’de 6 farklı şehirde 9 mağaza açılışını tamamlayarak, Metro Cash & Carry grup stratejilerini hayata geçirdim. 2008-2011 yılları arasında Best Buy Türkiye’de Ticari Direktör olarak görev yaptım. Best Buy’ın Türkiye perakende sektöründe yapılanmasından sorumlu olarak şirket politikaları ve stratejilerinin Türkiye’ye uygulamasını gerçekleştirdim. 2011 yılında Darty Türkiye Ticari Direktörü olarak, ardından son olarak hepsiburada.com’da Genel Müdür olarak görev yaptım. Haziran 2014 itibariyle de Naspers Grubu’na bağlı Markafoni Grubu’nda CEO görevini üstlenmiş bulunuyorum.

Bir röportajınızda internetin zaman kazandırdığından bahsetmişsiniz. Perakende sektöründen yani geleneksel ticaretten e-perakendeye geçmenizin nedenleri nelerdir?

E-ticaret sektörünün ivme kazanması ile beraber perakende sektöründe de online tarafa geçişler yaşandı. Bu sayede tüketiciler yoğun yaşamlarına uygun bir şekilde, her yerde, her zaman alışveriş yapabiliyorlar. Diğer taraftan mobil teknolojiler insanların alışveriş ve ödeme yapma şekillerini de değiştirdi. Artık herkes zaman kaybetmeden, hızlı ve kolay şekilde ihtiyaçlarını online ortamda almanın tadını almaya başladı.

Bu noktada büyük bir potansiyele sahip olan e-perakende sektörünün gelişmesi, pazarın büyümesi ve hareketlenmesi beni çok heyecanlandırıyor.

 

Kariyer planınızda dijitale geçme hedefiniz var mıydı?

Kariyer planımda perakende sektöründe müşteriyi işin merkezinde tutan, yenilikçi ve çalışanına değer veren yapılarda bulunmayı ilke edindim. Müşteri, tedarikçi ve operasyon bilgimi yeni kanal yapılanmalarında kullanmayı doğru buldum. Son dönemdeki en yenilikçi perakende kanallarından biri olduğuna inandığım için dijitale geçişi gerçekleştirdim.

markafoni_grubu_ceo_ilker_baydar (2)

Klasik perakendeden dijitale geçtiğinizi az önce konuştuk. Dijitale geçiş döneminde mevzuat, dijital pazarlama teknikleri gibi sektöre özel konulara hakim miydiniz?

Online pazar dinamiklerini Kesa grubunda deneyimledim. Çapraz kanal yapılarda offline-online farkını görmek daha keskin oluyor. Temel prensipleri anlamak açısından çok faydası oldu. Ancak ‘pure player ‘ dediğimiz tek alana odaklı yapılarda daha fazla kanalda daha büyük bütçelerde yürütülen operasyonlar ile sektöre hakimiyetim arttı.

İlk defa e-ticarete Hepsiburada ile girdiniz. Burada çok başarılı bir yönetiminiz oldu ve sizin döneminizde Hepsiburada’nın bir çok konuda kendini geliştirdiğini biliyoruz. Markafoni için nasıl bir strateji izlemeyi planlıyorsunuz? Markafoni’nin sizin yönetiminizde farklılaşacağı noktalar olacak mı?

Markafoni kurulduğu günden bugüne liderliğini koruyan bir marka. Bundan sonra da liderliğimizi müşteri ve çalışan tarafında yukarıya taşımayı ve tedarikçilerle stratejik iş birlikteliklerimizi artırmayı hedefliyorum. Müşterilerin hayatlarını kolaylaştıracak yeni servislerimizi devreye almayı planlıyoruz.

Ayrıca sadece Türkiye ile sınırlı olmayan bir organizasyonun parçası olarak, çalışanlarımızın çok daha fazla bilgi ile donanım sağlayacağı, kişisel gelişimlerini hızla artıracağı bir süreç başlatacağız.

Markafoni’nin gündeminde kısa vadede tüm grup şirketlerinin ortak hareket kabiliyeti ile moda perakendesindeki önemli ve stratejik bir iş ortağı olmasını, müşterilerimize Markafoni Grubu’na özel yeni sezon markalar ve indirimli ürünleri sunan bir yapıya dönüşümü planlıyoruz.

Ayrıca Naspers Grubu’nun da Türkiye’deki e-ticaret sektöründe yatay ve dikey tüm iş modellerinde potansiyel yatırımlarına devam edeceği bir ortam hazırlıyor olacağız.

Bu kararı verirken zorlandınız mı?

Dışarıdan baktığımda Markafoni’nin çok hızlı büyümüş bir internet yatırımı olduğunu düşünüyordum. Başladığımda ise büyük bir aile olduğunu, büyüme potansiyelinin ise daha da yüksek olduğunu gördüm. Açıkçası benim için heyecan verici bir durum, bu yüksek potansiyele dahil olarak ekibimizle birlikte birçok başarıya atacağımıza inanıyorum.

Markafoni artık private shopping sitesi değil. Normal konvensiyonel e-ticaret sitesi haline geldi diyebiliriz. Bu iş sizce nereye gidecek?

Bence tüm satış kanalları müşteri deneyimini ileriye götürmek üzere yapılanmalı. Bu noktada farkı yaratan oyunun galibi olacak. Artık müşterilerimiz aynı platformda istediklerinde yeni sezon,  istediklerinde ise indirimli ürün alabilmeyi istiyorlar.

Bu noktada müşterilerin talep ettikleri ürün ve servisleri hem sezon ürünlerinde, hem indirimli dönemlerde hem de kendi markalarımızla karşılamak üzerine yapılanacağız. Bu sayede online müşterinin gerçekten hayatlarını kolaylaştıran bir yapı olacak.

Markafoni’deki hedeflerinizden bahseder misiniz?

Bundan sonraki dönem için belirlediğimiz hedefimiz Türkiye’de online lider perakende firması olmak ve bu konumumuzu çalışan memnuniyeti ve müşteri deneyiminde liderlik ile desteklemek olacaktır.

E-ticaretin bütün süreçlerine hakim olduğunuz söylenebilir mi? Mesela hiç depoda paket yaptınız mı?

Online tarafta tüm süreçlerde bulundum. Her hafta 1 günümü depoya ayırıyor, ürün kabulünden, faturalama ve paketleme süreçlerine kadar yakın takip ediyorum.

Bu hem çalışma arkadaşlarımı anlamak hem de müşterilerimize verdiğimiz hizmeti gözlemlemek için çok faydalı oluyor.

Farklı ve yaratıcı bir ticari zekaya sahip olduğunuz konuşuluyor. Bu yetiniz Markafoni’ye ne gibi katkılar sağlayacak?

Markafoni’nin ilk günden beri lider konumunu devam ettirmek ve daha zor olan liderliğini koruma noktasında fayda sağlayacağıma inanıyorum. Ben herkesin aslında görebildiği ama hayata geçirmekte cesaret edemediği konularda hızlı davranacağımızı, çalışanlardan ve müşterilerden gelen fikirleri de değerlendirerek hız kazanacağımızı düşünüyorum.

Diğer taraftan tedarikçi ilişkilerimizin daha da kuvvetleneceğini ve perakendenin dinamiklerini bilen, anlayan ve gerekli yatırımları yapmaktan kaçmayan bir tarzımız olacak. Tek taraflı bir kazanç sağlamak mümkün değil. Çalışanlarımız, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz için birçok yeni uygulamayı hayata geçireceğiz.

Bir gününüz nasıl geçiyor?

Aslında her günüm farklı geçiyor. Ama genel olarak sabahları bir gün önceki iş sonuçlarını inceleyerek başlıyorum. O gün için öngördüğüm fonksiyonlardaki ekip arkadaşlarımla görüşmeler yapıyorum.

Diğer taraftan mümkün olduğunca tedarikçilerimizle bir araya gelerek, işbirliğimizi ve sektörü konuşuyoruz. Sektörü büyütmek için çalışmalar yapan diğer iş arkadaşlarıma zaman ayırıyorum. Şirketin içinde farklı bölümleri geziyorum. Yurtdışındaki şirketlerin sonuçlarına bakıp, global olarak “best practice”leri alıp paylaşıyorum. Aynı zamanda global – yerel, offline ve online oyunculardaki yenilikleri takip ediyorum.

İşkolik olduğunuz söyleyebilir misiniz?

Perakende sektörü oldukça yoğun, 24 saat çalışan bir sektör. Bu sebeple 7 /24 akşam ve hafta sonları bile etrafta olup bitenle sürekli ilgileniyorum. Müşterilerimizin,  çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin ve sermaye sahibinin beklentilerini dengede tutuyorum. Ancak tüm bunları severek yapıyorum. Sonuç olarak işkoliklik tanımına uyan bir profil olduğumu söyleyebilirim.

 

E-ticaretin ülkemizdeki geleceği ile ilgili İlker Baydar’ın öngörülerinin yer aldığı röportajın ikinci bölümünü yarın sitemizde bulabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*