19 Kasım 2018

Markalar İçin Buffer Rehberi: Sosyal Medya İçeriklerinizi Planlama Aracı

Markalar İçin Buffer RehberiSosyal medya günlük ve iş hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Gündemi takip etmek, takipçilerle etkileşim içinde olmak, eğer bir şirketseniz takipçilerinizi yeni kampanyalardan haberdar etmek için sosyal platformlarda çok uzun vakit geçirebiliyoruz.

Sosyal ağ kullanımında Facebook ve Twitter, birçok kullanıcı ve şirket için başı çeken iki mecra olarak öne çıkıyor. Gün içinde bu ağları etkin bir şekilde kullanabilmek ve sizi takip edenlerle etkileşiminizi artırabilmek için belli bir düzen içinde sosyal medya hesaplarınızı kullanmanız gerekiyor. Buffer da markalara sosyal medya içeriklerini planlamak için kolaylık sağlayan bir uygulama olarak öne çıkıyor.

Buffer ile Facebook, Twitter, Linkedin ve App.net hesaplarınızı tek bir yerden kontrol edebiliyorsunuz. Buffer üzerinde hangi sosyal ağa, hangi sıklıkta, hangi günler ve hangi içerikleri gireceğinizi planlayabiliyorsunuz. Buffer hakkında daha fazla detay vermeden sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili kısa bir nota değinmek gerekiyor. Bu tür uygulamalar ile kullanıcılar çok sık bir şekilde paylaşım yapabiliyorlar; ancak eğer bir marka olarak sürekli paylaşımda bulunursanız, bunlar takipçileriniz gözünde spam olarak değerlendirilebilir ve bu da sizi takip edenlerin sayısının düşmesine sebep olabilir. Sosyal medya hesaplarının yönetimine dair daha fazla bilgi almak isterseniz Sosyal Medya Kullanım Rehberleri dosyamıza göz atabilirsiniz.

Buffer’ı kimler, neden kullanıyor?

Buffer ile sosyal medyadaki paylaşımlarınızın bir planını daha önceden çıkartabilirsiniz. Artık bu hesapların yönetimi de bir iş alanı olduğu için doğru bir iş planı çıkartarak, sosyal medya hesaplarını yönetmekte yarar var. Birden çok sosyal ağı yöneten kişilerin iş planlarını düzenlemeleri bu uygulama üzerinden oldukça kolay.

Farklı profiller için farklı saatlerde ileti gönderimi yapanlar, hangi içeriklerin hangi saatlerde hangi profil üzerinden yollanacağını belirleyerek belli bir düzen oturtabilirler.

Kişisel hesaplar için de Buffer etkili bir biçimde kullanılabilir. Eğer sürekli yeni yazılar ve içerikler okuyan ve sosyal ağlarda bunları takipçilerinizle paylaşmak niyetindeyseniz; ancak çok fazla içerik girerek sizi takip edenleri boğmak istemiyorsanız, beğendiğiniz içerikleri Buffer’ın bekleme listesine atarak, belli aralıklarla paylaşılmasını ayarlayabilirsiniz.

Yalnız burada bir not düşmek gerekiyor. Buffer’ın ücretsiz sürümüne sadece 3 sosyal hesap ekleyebiliyorsunuz. Eğer uygulamanın ücretli sürümüne geçerseniz 12 sosyal ağ hesabını buradan yönetebilir, ayrıca bu hesapları 2 kişinin erişimine açabilir ve paylaşılmak üzere sınırsız sayıda içerik listeleyebiliyorsunuz. Buffer’ın aylık ücreti 10 dolar. Eğer yıllık üye olmak isterseniz %15 indirim alıyorsunuz ve ayda ödediğiniz tutar 8,5 dolar oluyor. Yıllık ücret ise 102 dolara denk geliyor.

Buffer hangi özellikleri sunuyor?

Markalar İçin Buffer Rehberi
Buffer’a girdiğinizde ilk olarak sosyal medya hesaplarınızı yüklüyorsunuz. Facebook, Twiter ya da Linkedin hesabınızı yükledikten sonra ana sayfanız karşınıza çıkıyor. Ücretsiz sürümde ister bir, isterseniz üç hesabınızı da aktif edebilirsiniz. Sol tarafta görünen hesabınızın yanındaki ikona tıklayarak o hesabınızı etkinleştirip, kapatabilirsiniz. Buffer sekmesinin altında iletide göndermek üzere seçtiğiniz bağlantıları görebilirsiniz.

Buffer kullanıcılara analitik özelliği de sağlıyor. Analitik özelliğini kullanabilmek için paylaşımlarını link kısaltma servisi bit.ly, buff.ly ya da j.mp ile paylaşmanız gerekiyor. Bu servislerle paylaştığınız zaman Analytics sekmesinin altından paylaşımlarınızın kaç kişiye ulaştığı, ne kadar beğenildiği, retweetlendiği ve ne kadar tıklandığını görebiliyorsunuz. Hangi kısaltma servisini kullanmak istediğinizi Settings (Ayarlar) sekmesinin altında bulunan Link Shortening’den seçebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Schedule (Planlama) sekmesinin altında paylaşımlarınızın gönderim planını yapabiliyorsunuz. Bulunduğunuz bölgenin ismini yazarak, o bölgenin saat dilimini seçiyorsunuz. Sonrasında aşağıdaki bölümden hangi günlerde paylaşım yapılacağını seçebiliyorsunuz. En altta ise hangi saatlerde ileti gönderimi yapılmasını istediğinizi seçebiliyorsunuz. Bu saat sekmesine birden fazla alternatif girebiliyorsunuz. Birden fazla gönderim planı oluşturmak için hesabınızı ücretliye yükseltmeniz gerekiyor.

Settings sekmesinden sosyal medya hesaplarını yönetmesinde yardımcı olacak kişileri ekleyebilir, hesaplarınızda bir sorun olduğunda onları yeniden Buffer’a bağlayabilir ya da hesaplarınızı silebilirsiniz.

Buffer kullanım ipuçları

Markalar İçin Buffer Rehberi
Twitter hesabınızı Buffer üzerinde aktive ettiğinizde, Twitter’daki paylaşımlarda Buffer butonunu görmeye başlayacaksınız. Böylelikle Twitter’da gördüğünüz içerikleri kendi Buffer hesabınıza kaydedebilirsiniz. Bunun yanı sıra Buffer’ın internet tarayıcı eklentileri bulunuyor. Bu eklentilerle tarayıcınızın sağ tarafında beliren Buffer eklentisine tıklayarak istediğiniz sayfayı sosyal medya paylaşım listenize ekleyebilirsiniz.

Eklentiye tıkladığınız zaman açılan pencere üzerinden bu linkin hangi hesaplarda paylaşılacağını seçebilir, yeni bir hesap ekleyebilir, paylaşacağınız metni düzenleyebilirsiniz.

Buffer’ın en güzel özellikleri arasında, bir sayfa üzerindeki bir metni mouseunuzla seçtikten sonra Buffer eklentisine tıkladığınızda uygulama otomatik olarak o seçili metni kopyalıyor ve altında da o sayfanın linkini kopyalıyor. Böylelikle metni yazmak veya kopyalamakla uğraşmıyorsunuz. Bunun yanı sıra bir internet sayfasındaki resmi de bilgisayarınıza indirmenize gerek kalmıyor. Mouseunuzla sağ tıklayıp “Buffer This Image” seçeneğine tıkladığınızda resim otomatik olarak Buffer listesine ekleniyor. Bu iki özelliği aynı anda kullandığınızda ise hem seçtiğiniz metin ileti hem de görsel iletinize otomatik olarak ekleniyor.

Buffer’ın iPhone veya Android uygulamasını kullanamadığınız zamanlarda mobil cihazınızdan Buffer’a ulaşmak için e-posta üzerinden gönderi yapabiliyorsunuz. E-postanın konu kısmına yazdığınız, iletinin başlığı olarak görülüyorken, konu kısmına yazdığınız link de gönderinin linki olarak görülüyor. Buffer’a e-postayla paylaşım yapmak için özel bir kod almanız gerekiyor. O kodu almak için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Buffer üzerinden kendinizde içerik üretebiliyorsunuz. Kendi paylaşımlarınızı yaratmak için Buffer’ın ana sayfası üzerinde logonun yanında bulunan “What do you want to share” kısmına tıkladığınızda kendi içeriklerinizi üretebiliyorsunuz. Bu içeriklerin ne zaman ve hangi hesaplar üzerinden paylaşılacağını da seçebiliyorsunuz. Dilerseniz paylaşımlarınıza görsel de yükleyebilirsiniz.

Mobil uygulamalar, her girişimci ve çalışanın olmazsa olmazları arasında yer aldığı için Buffer da mobil uygulamalarla entegre bir şekilde çalışıyor. Flipboard, Reader, Pulse, Zile, Safari ve Twitter’ın mobil uygulamalarıyla etkileşim içinde kullanılabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. numan der ki:

    paylaşımlarda “via Buffer” ibaresi gözüküyor. bu da bence hoş gözükmüyor. bu yüzden kullanmıyorum.

  2. serhat der ki:

    adamlar kendi reklamlarını yapıyor numan arkadasın dedıgı gıbı yapacakalar ama bu sekılde yapmasalardı daha ıyı olurdu

Fikrini söyle

*