16 Kasım 2018

Markalar Neden Google+’a Önem Vermeli?

google-plus600
Google+ her ne kadar halen hem markaların hem de kullanıcıların mesafeyle yaklaştığı bir platform olsa da SEO söz konusu olduğunda markaların Google+’a önem vermesi gerekiyor.

Bir Facebook, Youtube ya da Twitter kadar aktif değil belki; ancak Gmail hesabı olan kullanıcıların çoğunun Google+ hesabının olduğunu düşünecek olursak Google+’ın aslında büyük bir potansiyele sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Sosyal medya rehberlerimizde markaların Google+ kullanımı hakkında detaylı bilgiler paylaşmıştık. Burada da Google+’ın SEO bakımından markalara ne gibi değerler kattığına ve markaların neden bu sosyal platforma önem vermeleri gerektiğine değineceğiz.

Google Authorship, paylaşılan içeriklerin değerini artırıyor

google authorship
Alternatif içerik pazarlama yöntemlerini kullanarak sitelerine trafik yönlendirmeye çalışanların yararlanması gereken özelliklerden biri de Google Authorship. Google Authorship özelliğinden yararlanabilmek için Google+ hesabınızı, içerik girdiğiniz site ile etkileşimli hale getiriyor ve arama sonuçlarında Google+’taki resminiz ile görünüyor.

Google Authorship, tıklama oranı (CTR) ve SEO rank’inin artmasına yardımcı olurken, yazarın fotoğrafı göründüğü için yazarın veya markanın bilinirliği artırıyor. Kullanıcılar dilerlerse arama sonuçlarında çıkan yazarın resmine tıklayıp Google+ sayfasına giderek, çevrelerine o marka/kişiyi ekleyebiliyorlar.

Google+ paylaşımlarındaki +1’ler linklerin değerlerini artırıyor

Google+’ın arama sonuçlarına etkisi olduğu bir süredir bilinen bir durum. Google+ sayfasında paylaşılan linkler kullanıcılar tarafından +1’lendiği zaman arama sonuçlarında bu linklerin değeri daha da artıyor. Özellikle Google’daki aramalarınızı Google+ profiliniz açıkken yapıyorsanız, kendi çevrelerinizde bulunan kişilerin +1’lediği linkler, sizin arama sonuçlarınızda daha üst sıralarda görünüyor.

Bu nedenle Google+’ı ne kadar aktif kullanır ve kullanıcıların çevrelerinde yer alırsanız, bu kullanıcıların çevrelerindeki diğer kişilerin arama sonuçlarında da görünebilirsiniz.

Google’ın arama sonuçlarında sosyal aktivitelere de oldukça önem vermeye başlamasıyla, sosyal platformlar üzerinden içeriklerin ne kadar paylaşıldığına, okunduğuna, yararlı bir içerik olup olmadığına ve yazarın güvenilirlik durumuna göre içeriklerin öne çıkma durumunu belirliyor.

Google’ın “Bilgi Grafiği”nde Google+’ta paylaştığınız son içerikler görülüyor

google bilgi grafiği
Google’ın kullanıcılara daha fazla bilgi sunmak ve ilgili aramalar yapabilmelerini sağlayan “Bilgi Grafiği” aracı, aranan keyword ile ilgili detaylı aramaları sayfanın sağ tarafında gösteriyor. Burada şirket hakkında detaylı bilgiler gösterilmesinin yanı sıra eğer markanın Google+ profili varsa, burada markanın son yaptığı paylaşım da görülüyor.

Markanızı Google’da arayan kullanıcılar, yaptığınız paylaşımları veya Google+ üzerinden paylaştığınız kampanya ve fırsatları görebilirler. Bu nedenle Google+ profilinizi belli aralıklarla güncellemeniz, arama sonuçlarından geri dönüş almanıza yardımcı olabilir.

Google+ üzerindeki paylaşımlar, çevrelerinizdeki herkes tarafından görülebiliyor

Facebook’un fan sayfaları ile karşılaştırıldığında Google+’ın bu konuda bir adım önde olduğunu görüyoruz. Facebook yeni algoritmasıyla fan sayfalarındaki iletilerin ne kadarının hangi kullanıcılara gösterileceğini belirlemeye başlamıştı. Bu da markaların daha büyük bir kitleye ulaşmaları için, Facebook reklamlarını satın almaları anlamına geliyordu.

Ancak Google+ sayfanızı çevrelerine ekleyen kullanıcıların hepsi paylaştığınız tüm içerikleri görebiliyorlar. Türkiye’de Google+ ne kadar kullanılıyor?, Neden bu mecraya da gireyim ki? gibi soru işaretleri halen kafalarda dolaşıyor; ancak Google+’ın aylık 359 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu ve markaların burada aldıkları etkileşimin 2012’nin ikinci çeyreği ile 2013’ün ilk çeyreği arasında %45,5 artığını unutmamak gerekiyor.

Ücretsiz olmasından dolayı markalar ilerleyen dönemlerdeki pazarlama stratejilerine Google+’ı da ekleyebilirler. Bir de bu sosyal ağın, arama listelerine etki yaparak sayfanın SEO değerini artırması da pazarlama stratejilerini etkileyebilecek bir faktör olarak düşünülebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] Bu yazı ilk olarak eticaret haber ve rehber sitesi EticaretMag’da yayınlanmıştır. […]

Fikrini söyle

*