14 Kasım 2018

Markalar Neden Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimleri Yaratmalı?

Tüketicinin eskiden olduğundan çok daha fazla seçeneği var. Büyük online alışveriş sitelerinden köşedeki küçük dükkanlara kadar, canı nereden isterse oradan alışveriş yapabilir. Çoğu uzman, markaların kendini gösterebilmesinin en iyi yolunun, daha kişiselleştirilmiş deneyimler yaratmaktan geçtiğini söylüyor. Bu uzmanlardan birisi, bizlerle konu hakkındaki görüşlerini paylaşıyor.

0aaad21vCita CMO’su Ran Oelgiesser, etkileşimi arttırmak için kişisel online deneyimlerin giderek yükselecek bir trend olacağı görüşünde. Yeni ve geri dönen müşteriler için olumlu etkileşimler cep telefonu ve online mecralar üzerinden yaratılırsa, işletme bundan fayda sağayacaktır.

Online olsa bile şirket ve müşterileri arasında bir bağ yaratmak, gittikçe daha önemli hale geliyor. Bu bağı yaratmak için kullanılan araçlar, kullanıcı içeriklerinden interaktif sosyal medya platformlarına ve gerçek zamanlı etkileşim sunan internet sitelerine kadar değişebiliyor. Sonuçta müşteri, tatmin olduğunu hissediyor.

Müşteri deneyimi doğrudan müşteri etkileşimini etkiliyor. Olumlu bir deneyim, müşterinin duygusal olarak şirkete veya markaya bağlanmasına katkıda bulunuyor. İyi bir ilk izlenim, müşterinin hiç olmazsa sunduğunuz hizmeti şöyle bir denemesine yol açacaktır. İyi bir müşteri deneyimi ve hizmeti, müşterilerin hizmetinizi başkalarına önermesine ve kendilerinin de tekrar gelip etkileşime girmesine yol açacaktır.

Müşteri etkileşiminin işletmede bir devrim gibi gelmesi gerekmez. İşletme bebek adımlarıyla, her bir küçük adımda başarılarında küçük de olsa açık ve net bir iyileştirme yaratabilir. Markalar ve pazarlamacılar, müşteriler ile iletişime geçerken en çok neyin kendilerine zarar verdiğini anlamak zorundalar. Bunlar aşırı telefon trafiği, çok yoğun e-posta gönderimi, ödeme sistemlerindeki güçlükler gibi çok farklı konular olabilir.

Bunlardan birini tespit edip, yalnızca bu konuda bir iyileştirme yaparlar ve bunu özellikle yılbaşı alışveriş sezonu gibi normalin üzerinde müşteri yoğunluğu yapacakları bir dönemde uygulayıp, mümkün olduğunca çok kişinin değişikliği fark etmesini sağlarlarsa, 2015 yılında yapacakları diğer değişikliklerin de önü açılır. Yalnız burada değişiklik derken, gerçek bir farklılıktan bahsediyoruz; değişmiş gibi yapmaktan veya aynı hizmeti makyajlayıp sunmaktan değil. Böyle yaparsanız tam tersi şekilde müşterilerinizi kaybedersiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Görünen o ki artık markalar müşterilerini elinde tutmak ve yeni müşteriler kazanmak için daha fazla çaba sarf etmesi gerekecek Müşteriler hakkındaki dataları toplayıp .hizmete dönüştürmek,kişiye özel hizmet vermek ve farklı olmak gibi fonksiyonlar işletmeler için daha önemli hale gelecek

Fikrini söyle

*