21 Kasım 2018

Markalar Sepeti Terk Edenlere Hatırlama E-postası Göndermede Başarısız

186_Abandoned_Shopping_Cart
Online perakendecilerin en büyük dertlerinden biri de sepeti terk etme oranını düşürmek. Siteyi ziyaret eden kullanıcılar, sepetlerine ürün ekleseler dahi, bazen daha sonra almak için, bazen de başka bir sitede daha uygun fiyata bir ürün bulduklarında sepetlerindeki ürünleri bırakarak siteyi terk ediyor.

dotMailer’ın araştırmasına göre markalar her yıl sepeti terk eden kullanıcılara e-posta ile hatırlatma yapamadığı için milyarlarca dolar kaybediyor. ABD ve İngiltere’deki markaların %80’i alışveriş sepetini terk eden kullanıcılara hatırlatma e-postası göndermiyor.

Hatırlatma e-postası gönderen %20’lik kesim ise 48 saat içinde bu kullanıcılardan geri dönüş alıyor. Bu dönüşlerin yarısı ise ilk 24 saat içinde olurken, %25’lik bir bölümü ilk bir saat içinde gerçekleşiyor.

Hatırlama e-postalarının gönderiminde ortaya çıkan problemlerden biri de markalar e-postalarını mobile uygun hale getirmiyor. Mobile uyumlu e-posta gönderen markalar sadece %50’lik bir bölümü oluşturuyor. E-postaların mobilde okunamaması da geri dönüşüm oranlarının düşmesine neden olabilir.

Bu araştırmadan çıkan sonuca bakacak olursak, hatırlatma e-postası ne kadar hızlı yollanırsa, kullanıcı o kadar çabuk bir şekilde siteye tekrar gidiyor ve böylelikle başka bir siteden alışveriş yapmıyor. Hatırlatma e-postası yollanırken upselling ve çapraz satış teknikleriyle kişinin sepete koyduğu ürünlerle ilgili farklı ürün ve kampanyalar da sunulabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Burçak Koç der ki:

    “Bu araştırmadan çıkan sonuca bakacak olursak, hatırlatma e-postası ne kadar hızlı yollanırsa…”

    Nedir bu NE KADAR HIZLI yollanırsa süresi?

  2. Gayet güzel bir yazı olmuş ek olarak, sepetten kaçan müşterilerin keri kazanımıyla ilgili güzel bir uygulama olan rejoiner’ı tavsiye edebilirim.

    İlgili Yazı :http://www.elektronikticaret.pro/rejoiner-nedir-rejoiner-ile-sepetten-kacan-musterilerinizi-geri-kazanin.html

  3. Birçok Türk E-ticaret sitesi için yaptığımız çalışmaları referans alarak söylebilirim ki, sepet terk edildikten sonraki gönderimlerde 30 dakika, 1 gün ve 2 gün zaman aralıkları başarılı dönüşümler sağlamaktadır.

  4. Yazı gayet güzel e ticaret sitelerinin çok düştüğü bir yanlış hatırlatma e postası ama biz ekip olarak hatırlatma araması dediğimiz bir yol bulduk müşteriyi en geç 1 saat içerisinde arıyoruz bu da ikili görüşmede satışlarımıza çok etki etmekte

Fikrini söyle

*