11 Aralık 2018

Markalar Sosyal Medyanın Etkilerini Ölçemiyor

Sosyal medya günümüzün yükselen trendlerinden. Sosyal medyanın markalar için önemi pazarlama uzmanları tarafından sıkça tartışılan bir konu.

Peki pazarlama uzmanları gerçekten sosyal medyanın markalara etkisini ölçümleyebiliyor mu?

Forrester Research tarafından yayınlanan “Social Media Measurement Proxies That Work” araştırmasına göre bu sorunun cevabı tartışmasız “hayır”.

Forrester tarafından İngiltere ve Amerika’da bulunan online pazarlama uzmanlarının sosyal medya çalışmaları üzerine yapılan araştırma, bu yükselen pazarlama trendinin ölçümlenmesi konusunda pazarlama uzmanlarının yaşadıkları sıkıntıları gözler önüne seriyor.

ABD’de bulunan pazarlama yetkililerinin %36’sının sosyal medyada bulunmalarının amacını markalarını oluşturup güçlendirmek olarak belirledikleri bildirilirken, uzmanların sadece %18’inin sosyal medyanın markalarına etkisini ölçümlemeyi başardıkları iletiliyor.

İngiltere’den gelen rakamlar ise daha da şaşırtıcı. İngiliz uzmanların %30’u sosyal medya ile marka değeri oluşturmanın önemli olduğunu belirtirken, uzmanların sadece %10’u sosyal medyanın markalarına etkilerini ölçümlemeye çabalıyor.

Forrester yetkilileri, sosyal medyanın markalarına olan etkisini, sosyal medya kampanyaları esnasında, sayfaları beğenen, markaların kampanyalarını sadece takip eden ya da paylaşan kesimin alışverişleri ya da faaliyetleri gözlemlenerek ve karşılaştırılarak ölçümlenebileceğini belirtiyorlar.

Facebook gibi pekçok sosyal medya mecrasının, siteleri üzerinde 3. parti araştırmalarına izin vermiyor olmasının, uzmanların kampanyalarının sonuçlarını takip etmekte işlerini oldukça zorlaştıran bir etken olduğu da Forrester tarafından paylaşılıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*