18 Kasım 2018

Markaların E-Postaları Nerelerde Okunuyor: Tuvalette mi Yatakta mı?

markalar-e-bultenMobil cihaz penetrasyonunun yadsınamaz yükselişi ve internetin 44 yıllık gelişimi, pazarlama kanallarını tarihinde hiç olmadığı kadar çeşitlendirdi. Hedef kitlesine bilgisayar başında ve oldukça düşük bütçelerle ulaşmak isteyen şirketler de bu çeşitli pazarlama kanalları arasından birini kullanmak durumunda kaldı ve kalıyor: E-posta pazarlaması.

E-posta pazarlamasını tanıtım stratejileri kapsamına almak aslında küçük bir başlangıçtan fazlası değil. Çünkü şirketlerin önünde daha “Spam Nasıl Yapılır?” dersi vermemek, e-posta açılım ve abone sayısını artırmak, doğru kampanya sayısını bulmak ve gönderilen e-postanın tasarımı gibi başlı başına kitap konusu olabilecek ‘challenge’lar duruyor. Tabi bir de işin mobile odaklanma durumu var ki araştırmalar mobilin spesifik çalışma alanı olarak görülmesi gerektiğini söylüyor.

E-posta pazarlamasındaki hedef noktanın gönderilen e-postadaki tanıtımın ya da içeriğin daha fazla kullanıcıya ulaşmak olduğunu düşünürsek, kampanyayı hangi saatlerde göndermeli?

Gelin bu soruyu hedef kitlenizin hangi saatlerde nerede olacağını ve bulundukları yerlerdeki tutumlarını tahmin ederek yanıtlamaya çalışalım.

Alışverişte

Belki biraz şaşırtıcı gelebilir ama araştırmalar tüketicilerin alışveriş esnasında e-posta okumaya daha eğilimli olduğunu söylüyor. Showrooming etkisi bir yana bu davranıştaki en büyük neden, tüketicinin satın almaya odaklanmış olmasıdır. Yani aslında tüketici bir şekilde sizden ‘mesaj’ bekliyor durumdadır. Hal böyle olunca da “…yüzde 25 indirim” konulu e-posta tüketicinin gözünde hiç olmadığı kadar değerlidir.

Kafede

kafede telefon kullanmak
Eğer hedef kitleniz hala öğrenci olan Y kuşağı ise, bu konuda stabil bir karar almak mümkün değil elbet. Ancak yine de hem çalışanlar hem de öğrenciler için okul ve iş saatleri sonrası varılacak adreslerden biridir kafeler. Arkadaşlarıyla buluşan, günün yorgunluğunu atmak isteyen ya da ekstra mesaisini burada harcayan hedef kitleniz, gönderdiğiniz e-postayı açma eğiliminde olmayacaktır. Çünkü bütün gününü ‘mesaj’ alarak geçirmiş biri daha fazlasına katlanamayabilir. Tabi bir de gönderdiğiniz e-posta onu ‘bölüyor’ da olabilir.

Yatakta

Başta Y kuşağı tutumu olmakla beraber, kullanıcıların yüzde 90’ı sabah yataktan çıkmadan önce kendilerine gelen ‘notification’ları kontrol ediyor. Global araştırmalar lokal bazda ne kadar doğru bir referans olur tartışılır belki ama yine de ipuçları verecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu kullanıcıların yataktan çıkmadan daha çok çağrı, mesaj ve sosyal medya notification’larını kontrol ettikleridir. Bir de kullanıcıların sabah okumaları için gece onlar uyurken e-posta atma durumları var ki “Spam Nasıl Yapılır?” dersi verdirebilir.

Toplu taşımada

Tüketici deneyimleri açısından global örnekleriyle taban tabana farklılık taşıyacak bir lokasyon varsa o da toplu taşıma araçlarıdır. Her ne kadar mobil cihazların yolculuk esnasında sık kullanılıyor oluşu bir ‘ümit’ olarak görülse de Türkiye’de bu geçerli değildir. İşlerine ve evlerine gitmek için çoğunlukla metrobüs kullanan kişilerin o yoğunlukta e-posta okumalarını beklemek biraz fazla optimist bir tutum olacaktır. E-posta okumaya en uygun toplu taşımanın metro olduğunu ve orada da internetin çekmediğini hatırlayınca, işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde kampanya göndermenin faydasız olduğuna bir kez daha kanaat getirebilirsiniz.

Tuvalette

Amerikalı azimli araştırmacıların elde ettiği sonuçlara göre; kullanıcıların yüzde 75’i tuvaletteyken mobil cihazlarını kullanmaktan çekinmiyor. Sosyal medya paylaşımlarına ve mesajlaşmaya devam eden bu kullanıcılar, ayrıca e-postalarını da kontrol ediyor. Tabi bu lokasyonun en büyük sıkıntısı insanların hangi saatlerde uğrayacak olduğunu bilememeniz olabilir 🙂

Son olarak, global araştırmaların lokalde geçerliliğini yitirme payını göz önünde bulundurarak kendi ve yakın çevrenizdekilerin deneyimlerinden yola çıkarak kampanya gönderim saatlerini belirleyebileceğinizi de belirtelim.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*