20 Kasım 2018

Markaların Instagram Entegrasyonu Sanılandan Daha Az

Her ne kadar en hızlı büyüyen sosyal ağlardan biri Instagram olsa da, markalar hala uzak durmayı tercih ediyorlar. Instagram üzerindeki bir çok başarı öyküsüne rağmen Yesmail Market Intelligence’ın kendi müşterileri arasına yaptığı araştırma sonuçlarına göre, markaların yalnızca %23’ü Instagram’ı düzenli kullanıyor. Düzenli kullanılmayan sosyal ağların markalara bir yarar sağlamadığını, hatta zarar getirebileceğini bildiğimizden, markaların dörtte biri bile Instagram kullanmaktan kaçınıyor diyebiliriz.

Markaların Instagram’ı benimsemesi ile kullanıcıların benimsemesi oranları arasında uçurum var. Örneğin, araştırmaya dahil edilen markaların Instagram hesapları, diğer sosyal ağlar ile karşılaştırıldığında ortalama iki kat daha fazla takipçi kazanıyor. Instagram’ın bütün bu avantajlarının bilinmesine rağmen markaların neden uzak durmayı tercih ettikleri ise muamma.

Ancak markalar üzerinden değil, sektörler üzerinden düşünürsek, henüz hiç bir sektör tam anlamı ile Instagram’ı kucaklamadı. Genel olarak sektörlerin bu davranışı markaları beklemede tutuyor olabilir. Bu da aslında, yenilikçi ve cesur markalar için Instagram’ı çok daha bakir topraklar haline sokuyor. Araştırmadaki markalara baktığımızda bunların %80’inin Facebook sayfaları var. %82’si bir şekilde Twitter‘da bulunuyorlar. %60’ı YouTube‘u kullanıyor. Yani bunlar sosyal ağ deneyimi veya stratejisi olmayan markalar değil. Günün birinde Instagram’dan da yararlanmak istediklerinde oturmuş bir sosyal ağ stratejileri ile birlikte gelecekler. O yüzden akıllı markalar için en iyisi, bir an önce Instagram’a yönelik stratejiler oluşturmak ve diğer markalardan önce davranmak olmalı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sosyal ağlar içinde kullanımı en hızlı artan sosyal mecra instagram dır. İnsanlarla etkileşime geçerek en düşük maliyetle marka veya hizmetlerin tanıtımı sosyal medya üzerinden yapılmaktadır. Birçok sosyal medya aracı içinde sabit fikirli olup sadece Facebook ve Twitter ı kullanmak demek tanıtım faaliyetlerinde ve rakipler karşısında bir adım geride olmak demektir.

    Kaldı ki instgramın hala çok az e-ticaret firması tarafından kullanılıyor olması sektör içindeki diğer e-ticaret firmaları için avantajdır. Rakiplerin inaktif olduğu bu sosyal ağda aktif olmanız demek size büyük avantaj sağlayacaktır.

    Makale için teşekkürler…

Fikrini söyle

*