14 Kasım 2018

Markaların Sosyal Medya Performansını Artıracak Yöntemler

sosyal medya ölçümleme
Kullanıcılarla kolay ve hızlı bir şekilde etkileşim sağlamasından dolayı sosyal medya markaların en önemli pazarlama ve reklam mecralarından biri haline gelmeye başladı. Sosyal medyanın doğru kullanımı markaların geri dönüşüm oranlarına katkı sağlayabilir. Bunların yanı sıra sosyal medya marka bilinirliğinin artmasında da şirketlere yarar sağlayabileceği gibi bir takipçi kitlesinin oluşmasına da yardımcı olur.

Markaların bu nedenle sosyal medya performanslarını analiz etmeleri ve aldıkları sonuçları iyi bir şekilde değerlendirerek bu mecralardaki stratejilerini belli kriterlere göre belirlemeleri gerekiyor. Bu analizlerin yapılabilmesi için de şirketler sosyal medya KPI yani anahtar performans göstergelerine ihtiyaç duyuyorlar.

Firmalar oldukça basit yöntemlerle sosyal medyadaki gelişimlerini takip edebilir ve hangi içeriklerin ve stratejilerin kendileri için yararlı, hangilerinin değişmesi gerektiğini gözlemleyebilirler.

Takipçi artış/düşüşünü gözlemleyin

Günlük veya haftalık olarak takipçi sayınızın artış veya düşüşünü gözlemleyerek sosyal medya stratejinizi ölçümleyebilirsiniz. Eğer yeni kurulan bir girişimseniz bu takibi 5 günlük ya da haftalık olarak bu takibi yapabilirsiniz. İlk başlarda çok fazla takipçi çekemeyebilirsiniz bu nedenle günlük yerine haftalık yapılan bir gözlem yeterli olabilir.

Pazarlama kampanyalarınızın ardından hızlı bir şekilde takipçi sayınız artmaya başlamışa bu süreyi zamanla düşürerek günlük ölçümlemeye geçebilirsiniz. Böylelikle kampanyalarınıza harcadığınız bütçenin ne kadar geri dönüşüm sağladığını inceleyebilir ve eğer bu kampanyalardan beklenen dönüşüm sağlanmazsa değişikliğe giderek farklı bir kampanya hazırlayabilirsiniz.

Kullanıcıların paylaşım, yorum ve beğenilerini ölçümleyin

Sosyal medyada paylaştığınız içeriklerin kullanıcılar tarafından ne kadar paylaşıldığının da takibinin yapılması oldukça önemli. Böylelikle hangi içeriklerin paylaşılıp, hangilerinin ilgi görmediğini anlayabilirsiniz.

Markalar, kendi reklamları dışında kullanıcılara ilgi çekici içerikler sunarak takipçileriyle olan etkileşimlerini artırmaya çalışıyorlar. Bu paylaşımlara kaç beğeni geldiğini ve alta kaç yorum bırakıldığını inceleyebilirsiniz. Eğer bir içerik çok fazla beğeni ve yorum toplayamıyorsa, içerik stratejinizde değişikliğe gitmeniz gerekebilir.

Aynı şekilde bu içeriklerin kullanıcılar tarafından ne kadar paylaşıldığını da gözlemlemelisiniz. Çünkü kullanıcılar bu içerikleri kendi profillerinde paylaştıklarında sizin müşteriniz olmayan kullanıcılara bunları ulaştırmış olurlar. Böylelikle yeni üyelere ulaşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bu noktada önemli olan bu paylaşım, yorum ve beğeni verilerinin düzenli olarak toplanması ve haftalık ya da aylık olarak değerlendirmeye alınması. Veriler üzerinden değerlendirme yapılması çok ama çok önemli.

Paylaştığınız linklerin geri dönüşümünü inceleyin

Sosyal ağlardaki iletilerinizde paylaştığınız linklerin ne kadar tıklandığı ve bu sayfalara yönlenen kullanıcıların sitede ne kadar kaldıklarını, siteyi terk etme oranlarını ve benzeri eylemlerini inceleyerek bir ölçümleme yapabilirsiniz. Paylaştığınız linkin, ne kadar değer taşıdığı ve ilgi gördüğü bu ölçümlemeler sonucu ortaya çıkacaktır.

Ölçümlemelerin ardından ortaya çıkan sonuçlar beklentilerinizi karşılamıyorsa linklerinizi daha ilginç hale getirmenin yollarını aramaya başlayabilirsiniz.

Paylaşım sıklığını ve aralıklarını gözlemleyin

sosyal medya ölçümleme
Paylaşımlarınızı sosyal medyada hangi saat aralıklarında ve ne sıklıkla içerik paylaştığınızı incelemeniz oldukça önemli. Kullanıcılarınızın hangi saat dilimlerinde iletilerinize tepki verdiğini inceleyebilir ve en çok ilgi gören saat aralıklarına göre bir sosyal medya içerik stratejisi hazırlayabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise hangi sosyal ağda hangi sıklıkta paylaşım yapacağınıza karar vermek. Facebook’un yeni edge rank uygulamasının ardından yaptığınız paylaşımların hepsi tüm takipçileriniz tarafından görülmeyebiliyor. Bu nedenle paylaşım sıklık ve etkileşim oranlarını ele alarak Facebook edge rank’e göre optimize edebilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Facebook EdgeRank Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Referral trafiğinizi takip edin

Sosyal platformlardan internet sitelerine trafik alma oranının gözlemlenmesi, tüketicilerin markanıza olan ilgisini ve sosyal ağlardaki hesapların sitenize ne kadar trafik yönlendirdiğinin hesaplanmasına yardımcı olur. Eğer oldukça yüksek bir takipçi sayınız varsa bu takipçileri sitenize çekecek içerikler ve paylaşımlar yaparsanız, referral trafiğinizi artırarak web sitenizi ziyaret edenlerin sayısını da artırma şansı bulabilirsiniz.

Bu oranın artabilmesi için de yukarıda da bahsettiğimiz içerik paylaşımlarından sağlanan dönüşüm oranlarının iyi bir şekilde ölçümlenmesi gerekiyor.

İleriye dönük hedefler belirleyin

Yukarıdaki kriterleri ileriye dönük tahminler ve hedefler için kullanabilirsiniz. Hazırladığınız pazarlama stratejisinde ölçümleme yaptığınız bu kriterleri baz alarak ileriye yönelik hedefler belirleyebilirsiniz.

Basit yöntemler kullanarak bu analizleri yapabilirsiniz

social KPI
Yukarıdaki analiz yöntemlerini ölçümleyebilmek için oldukça basit yöntemler kullanabilirsiniz. Örneğin, yukarıdaki gibi bir Excel dosyası hazırlayıp, her kriter için günlük veya haftalık değişimleri not alabilirsiniz. Bunun yanı sıra başka bir Excell dosyasında her kriterin aylık sonuçları hazırlanarak, yıl içindeki değişimlerin incelendiği aylık ve çeyreklik raporlar hazırlayabilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte oldukça basit bir şekilde haftalık ve aylık yüzde artış raporu hazırlanabilir. Tabii ki bu yüzdeleri hesaplayabilmek için her KPI için farklı bir rapor dosyası hazırlamanız gerekiyor.

Bu tür bir raporlama ile sosyal medya stratejinizin aylık raporları elinizde olur ve harcadığınız bütçeyi daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz. Burada önemli nokta bu ölçümlemeleri yaparken düzenli bir şekilde not alarak, bu Excell dosyalarını güncel tutmak.

Bir paylaşımdaki beğeni ve yorumlar zaman içinde bir artış gösterebilir. Kullanıcılar eski iletilere göz atabilirler. Bu nedenle ileti ve beğenileri not alırken belli bir zaman limiti belirleyin, böylelikle her ileti için ortalama bir ölçümleme kriteri belirlemiş olursunuz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. teşekkürler uygulayacağım 🙂

Geribildirimler

  1. […] Bu yazı ilk olarak eticaret haber ve rehber sitesi EticaretMag’da yayınlanmıştır. […]

Fikrini söyle

*