21 Kasım 2018

Markaların Sosyal Medya Takipçilerinin Sayısı Azalıyor

Sosyal medya tüketicilerin markalarla irtibata geçmeyi tercih ettikleri bir yöntem olarak karşımıza çıkarken, Shop.org adına comScore tarafından yayınlanan bir araştırma oldukça şaşırtıcı bir sonuçla karşımıza çıkıyor.

ABD’de 1507 katılımcı ile yapılan araştırmaya göre, gizlilik ve kişisel bilgilerin paylaşımı gibi sebepler tüketicileri sosyal medya üzerinde markaları takip etmekten alıkoyuyor.

Araştırmada katılımcıların %51’inin herhangi bir markayı sosyal medya üzerinde takip ettikleri belirtilirken, comScore yetkilileri bu oranın 1 sene önceki araştırmada %58 olduğunu açıklıyorlar.

Araştırmaya göre %12 azalma gösteren takip oranı, markaların gizlilik kurallarına ve kişisel bilgilerin paylaşımına duyulan azalan güvenden kaynaklanıyor.

Katılımcıların artık markaları Facebook ya da Twitter gibi sosyal mecralar yerine, görsel olarak etkin Pinterest gibi kanallar ile takip etmeyi tercih ettikleri de araştırma yetkililerince paylaşılıyor.

Araştırmaya göre Pinterest üzerinde markaları takip eden kullanıcılar ortalama 9.3 markayı, Twitter üzerinde 8.5 markayı, Facebook üzerinde ise 6.9 markayı takip ediyorlar.

Shop.org yöneticilerinden Vicki Cantrell, görsellik faktörü ile insanların ilgisini çeken Pinterest kanalının öneminin arttığını belirtirken, sosyal medya kanalları üzerinde stratejilerini belirlerken marka yetkililerinin bu gibi faktörleri dikkate almaları gerektiğini açıklıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*