16 Kasım 2018

Markaların Tumblr Kullanması İçin 6 Neden

Tumblr-marka2007 yılında 21 yaşında bir genç (David Karp) tarafından kurulan Tumblr, ilk yıllarında alternatif bir blog sitesi olmaktan öteye gidemediyse de, 2012 yılına gelindiğinde 125 milyon dolarlık bir geliri kasasına koymayı başarabilen bir girişim olacaktı.

Tasarım açısından sadeliği ve özgünlüğüyle, kullanım açısından FriendFeed ve Blogger birlikteliğiyle aynı zamanda da sosyal ağlarla olan başarılı entegre sistemiyle ön plana çıkan Tumblr, ilk beş yıllık süresi boyunca herhangi bir reklam almadı. Sitenin gelir modelini ise, özel temaların satışından elde edilen paylar ve gönderilerini ön plana çıkarmak isteyen kullanıcıların ödediği 1 dolarlık ücret oluşturuyordu.

Popüleritenin ve trafiğin artması siteye Adidas ile yapılan ilk büyük reklam anlaşmasını beraberinde getirirken şirket değerinin de 800 milyon dolar olmasını sağladı. An itibariyle 124,1 milyon blog ve 55,6 milyar gönderiye sahip site, Mayıs ayında Yahoo tarafından 1,1 milyar dolara satın alındı.

Niceliksel verileri ve satın alma haberiyle geçmişe nazaran daha da popüler olan site, içerik stratejisine önem veren markalar nezdinde önemli bir yere sahip oldu. Her ne kadar ‘blog’ tutma eskisi kadar revaçta olmasa da, kendi güncellemesini tamamlayan mikroblog mantığı, 360 derece iletişimde gelecekte de var olacağını kanıtladı.

Peki küçük, orta ya da büyük ölçekli şirketler, tek bir kelimede birleştirmek gerekirse markalar, Tumblr’da neden yer almalıdır?

Hedef kitle: Y ve Z kuşakları

Markalaşmanın satıştan ibaret olmadığını duygusal bir aidiyet de gerektirdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla şirketlerin an’a odaklandığı kadar geleceği de düşünmesi gereklidir. Dolayısıyla markalar, geleceğe bir yatırım fikriyle Tumblr sayfası açabilir.

Tumblr’ın kullanıcı demografileri de bu savı destekler. Sitede yer alan kullanıcıların ağırlık olarak yaşları 18-34 arasındadır. Y ve Z kuşağı anlamına gelen bu yaş grubu aynı zamanda geleceğin tüketicisidir.

Sosyal medya entegresi ve paylaşım sıklığı

Tumblr’ın başarı sırlarından biri de, sosyal medya ağlarıyla olan uyumudur. Bu uyum da sitenin her daim sosyal platrformlar tarafından desteklenmesi anlamına gelmektedir.

Dünyada birkaç marka hariç tüm markaların sosyal medya hesapları olduğunu düşünürsek, birbirlerini besleme ve paylaşım sıklığı açısından markaların Tumblr açması gereklidir.

Tumblr-marka-

Kısa ve konsept içerikler

Twitter’ın tüm dünyada bu denli çok kullanılmasının birincil sebebi, 140 karaktere sığan bildirimlerin kolay bir şekilde takip edilebilmesidir.

Verilen mesajın doğru anlatılabilmesi için de markaların genellikle kısa metinli içerikler kullandığını söyleyebiliriz. Bu benzerlik markaların Tumblr sayfası açmasının sebepleri arasında yer alır.

Sayısal veriler

Tumblr aylık 300 milyon tekil ziyaretçiye sahip. Ayrıca kullanıcıların günlük bıraktıkları gönderi sayısı, 120 bin. Bütün bunlara ek olarak, kullanıcıların Tumblr sayfalarında geçirdikleri ortalama vakit ise, 15 dakika.

Yalnızca bu rakamlar bile anlatmaya yetiyor.

Kullanım kolaylığı

Tumblr’ın 300 milyon üyesinin olmasının bir sebebi de, kullanıcı dostu bir site olmasıdır. Örneğin, üye olmak isteyen kullanıcılar yalnızca 3 ayrı bilgi paylaşımı ve 2 adımda üye olabiliyor. Sitenin ara yüzü de, tasarım ve kullanılabilirlik açısından oldukça etkin ve herhangi bir teknik bilgi gerektirmiyor.

Kişiselleştirilebilir özellikler

Tumblr’da hemen hemen bütün özellikler kişiselleştirilebilir; alan adı ve tasarım da buna dahil. Ayrıca eklenen temaların tamamı da ücretsiz. Dolayısıyla kullanıcılar, kendi alanlarını yaratırken bir masrafa da girmemiş oluyor.

Markalar, Tumblr gibi sosyal platformlarda herhangi bir sayfa yaratırken çoğu zaman normal bir kullanıcı şeklinde açar. Bu tutum da markaları kullanıcıyla eşit kılar ve kişisel alanını yaratmış kullanıcı markayla daha net bir iletişim halinde olur.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*