21 Kasım 2018

Markayı Renginden Tanırlar: Sitenizde Doğru Renklerle Satışları Artırın

Herkes e-ticaret ve online alışverişin önce görsel olduğunu biliyor. İster web sitesi olsun ister ürünler veya reklamlar; güzel görseller, yaratıcı tasarımlar, çarpıcı renkler ve renk uyumu insanların hoşuna gidiyor. Pazarlamada doğru renkleri kullanan markalar satışları artırıyor.

Her renk insanlarda sevinç, huzur, heyecan gibi farklı duygular uyandırıyor. Mesajlarınızı görsellerle, görselleri renklerle ve renkleri de duygularla güçlendirin. Böylece müşteriyi satın alma gibi faydalı bir davranışa yönlendirebilirsiniz.

E-ticaretin renkleri dizimizin bu ilk bölümünde gerçek dünyadan örnekler vererek, renklerin online reklamcılık ve online alışverişte nasıl kullanılacağına odaklanıyoruz. Sonuçta ilk izlenim ve özellikle de satın düğmesinin rengi çok önemli.

True-Colors-Marketing

Müşterilerin yüzde 80’i markayı renginden tanıyor

Rekabetin gittikçe arttığı e-ticarette dikkat çekmek ve doğru mesajı vermek artık yeterli değil. Aynı zamanda markanın mesajını renklerle, daha doğrusu bu renklerin yarattığı duygularla güçlendirmek gerekiyor.

Çevreci teknolojilere odaklanan bir şirket bu yüzden web sayfasında yeşili, güneş enerjisine yönelen bir firma da genellikle sarıyı tercih ediyor. Sonuçta McDonald’s logosunu görünce aklına yemek gelmeyen insan var mı? Ama önce pazarlamacılar için birkaç somut bilgi verelim:

1) Renkler bir ilana bakan müşterinin markayı tanıma şansını yüzde 80 kolaylaştırıyor (Maryland Loyola Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre). Tabelayı okuyamayacak kadar uzakta olsanız bile bir markayı renginden tanıyabilirsiniz.

2) İnsanlar ilk izlenime göre karar verirken yüzde 90 oranında renkleri dikkate alıyor.

3) Renkli reklamlar siyah beyaz reklamlardan yüzde 42 daha fazla okunuyor.

 

Renklerle ilgili bazı basit bilgiler de verelim:

Bildiğiniz gibi üç ana renk var: Kırmızı, mavi ve sarı.

Üç ikincil renk var: Yeşil, mor, turuncu ki bunları iki ana rengi karıştırarak üretiyoruz (mavi + sarı = yeşil vb.)

Altı ayrı “üçüncül renk” var ve bunları da ana renklerden birini ikincil renge katarak üretiyoruz. Örneğin kırmızı + yeşil = kahverengi.

 

renk-spektrumu-ve-logolar-442x500

Renk tekerliği ve renk uyumu

Analog renkler yan yana geldiğinde birbirini güçlü kılar. Zaten bunlar renk tekerleğinde yan yana gelen renklerdir. Renk tekerleğinde seçtiğiniz bir rengi sağındaki ve solundaki renklerle güvenle kullanabilirsiniz.

Tamamlayıcı renkler, renk tekerleğinde karşı karşıya duran renklerdir. Bunlara kontrast renkler diyoruz. Kontrast renklerle de uyumlu kombinasyonlar yaratabilirsiniz.
Triad renkler. Bunları üçlü renkler olarak adlandırıyoruz. Renk tekerleğinde birbirinden eşit uzaklıkta olan her üç renk bir triaddır.

 

Renkler markanızın imajı

Her bir renk bağlama göre farklı duygular uyandırıyor. Renklerin insanlarda uyandırdığı duygular sayfada kullanılan diğer renklere, tonlara ve faktörlere göre değişiyor.

Bu yazıda hangi renkler ve renk kombinasyonlarının insanlarda hangi duyguları uyandırdığını anlatıyoruz. Öyleyse devam etmeden önce “duygusal renk tekerleğini” gözden geçirebilirsiniz.

 

Red-in-Marketing

KIRMIZI

Kırmızı tutkunun rengi derler. Kalbe giden yol, aşk, kan, elma, en popüler ruj hep kırmızı. Gözünü kan bürümüş derken bile kırmızının ihtiras ve şehvet gibi aşırı duyguları ifade etmek için kullanıldığını görebiliyoruz. Nitekim araştırmalarda da kırmızı renge bakan insanların kan basıncının arttığı, kalp atışlarının hızlandığı ve metabolizma hızının arttığı görülmüş.

Kırmızıyı nasıl kullanırız

1) Kırmızı aciliyet duygusu verir ve satın alma arzusu uyandırır. Reklamların vazgeçilmezi.
2) Önceden planlayarak alışveriş yapanları değil de ani kararlar alanları tavlamak için kırmızı kullanabilirsiniz.
3) Kırmızı iştah açan bir renk, fast food sektöründe kullanabilirsiniz.

 

Yellow-in-Marketing

SARI

Sarı parlak ve canlı bir renk. Bu nedenle de daha çok mutluluk ve iyimserlikle ilişkilendiriliyor. Facebook’ta attığınız bütün o gülücükler, kullandığınız “smiley”ler işte bu yüzden sarı.

Sarının çok dikkat çekici bir renk olduğunu göstermek için taksileri göstermemize gerek yok sanırım. Marketlerdeki “Dikkat! Yerler ıslak, düşmeyin!” tabelası da bu yüzden sarı. Ancak sarıyı aşırı ölçüde kullanmamak gerekiyor, çünkü göze batacak kadar rahatsız edici olabilir. En iyisi başka renklerle yumuşatmak.

Sarıyı nasıl kullanırız

1) Ürün promosyonlarında heyecan yaratmak için

2) Dikkat çekici logolar ve reklamlarda

3) Çocuklara yönelik eğitici kitapların gözdesi

 

Blue-in-Marketing1

MAVİ

Mavi, engin gökyüzünün ve denizlerin rengi. Bu nedenle de huzur, dinginlik ve istikrarı temsil ediyor. İstanbul’u bunaltıcı kapalı bir havanın kuşattığı şu son günlerde mavi gökyüzünün insanı canlandırmaktaki rolü daha iyi anlaşılıyor. Bu nedenle mavi kibar bir renk ve aynı zamanda üretkenliği, güveni, güvenilirliği temsil ediyor.

Maviyi nasıl kullanırız

1) Tatil ve dinlence ürünlerinde mavinin dinginlik verici, sakinleştirici etkisinden yararlanabilirsiniz.
2) Mavi aynı zamanda bankalar gibi finansal kurumlar ve kurumsal firmalar tarafından güven aşılamakta kullanılıyor.

 

Green-in-Marketing1

YEŞİL

Yeşil birçok bağlamı olan bir renk: Bir yandan sağlık ve doğal çevrenin, diğer yandan barış ve paranın simgesi. Aynı zamanda bir sayfada yaygın kullanılsa da insan gözünü rahatsız etmeyen bir renk.

Yeşili nasıl kullanırız

1) Rahatlatıcı bir ortam yaratmak için.

2) Çevreci imaj veren reklamlar, logolar ve ürünlerde.

3) İktidar simgesi olarak.

 

Purple-in-Marketing

 

MOR

Mor tarihi olarak Batı ülkelerinde kraliyet simgesidir. Aynı zamanda lüks ve bir ölçüde şarapla ilişkilendiriliyor. Ancak günümüzde mor renk daha çok kibarlık ve nazikliği temsil ediyor. Mor aynı zamanda büyünün rengi.

Moru nasıl kullanırız

1) Güzellik, kozmetik ve bakım ürünlerinde.

2) Koyu mor lüks ürünleri ve lüks ortamları tanıtmakta kullanılabilir: Oteller örneğin.

3) Mor çocuk ürünlerinde de kullanılıyor.

Orange-in-Marketing

TURUNCU

Turuncu sıcak ve heyecan uyandırıcı bir renk. Güneş, ateş, hatta adından da anlaşılabileceği turunçgilleri, Akdeniz bölgesini simgeliyor. Aynı zamanda kırmızıya yakın olan turuncu, anı yaşayan müşteriler ile ani karar alan tüketicileri temsil ediyor. Bütün bunlara rağmen turuncunun bir dezavantajı var: Renkler içinde insanların en az sevdiği renk turuncu.

Turuncuyu nasıl kullanırız

1) Harekete çağrı rengidir, faydalı dönüşümü temsil eder. “Satın al” düğmelerinde kullanabilirsiniz.

2) Turuncu dikkat çekmek isteyen siteler için birebir.

3) Sıcak bir renk: Genç, aktif, dinamik ve müşteri dostu bir imaj yaratmak için şirket logosunda kullanabilirsiniz.

Black-in-Marketing

SİYAH

Evren’de düz renk varsa eğer bu siyah olmalı, ama siyah resmi renk olmasının yanı sıra (takım elbise, frak) beyazla birlikte kullanıldığı zaman yüksek kontrasta dayalı vurucu bir etki yaratıyor. Bu bağlamda otorite, ağırbaşlılık, zenginlik ve ayrıcalık göstergesi. İktidar ve lüks imajı vermek isteyen markalar siyahı tercih ediyor. Siyah kadife ve kadife geceler siyahın gece göğüyle şiirsel ilişkisini gösteriyor. Bu noktada mat veya yarı parlak siyah zarafeti simgelerken rugan daha çok lükse kayıyor.

 

Zevkler ve Renkler TartışılırSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*