15 Kasım 2018

Marks & Spencer, İnternet Projeleri İçin Musluğu Açtı: 400 Milyon Dolar

İngiltere merkezli perakende zinciri Marks & Spencer (M&S), mağazalarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlamanın yanı sıra mağaza çalışanlarını da müşterilere iPadleriyle hizmet etmelerini sağlayacak bir takım yenilik üzerinde çalışıyor.

Avrupa’daki en büyük online alışveriş pazarı olan İngiltere’de kullanıcılar bu yılın ilk yarısında internetten 54 milyar dolarlık alışveriş yaptılar. 2011’in ilk yarısında 48 milyar dolar olan bu rakam bu sene %12,58 artmış oldu.

Internetretailer‘ın haberine göre, M&S Avrupa’daki ekonomik durgunluğa rağmen 2014 yılında internet sitesini yenilemeye hazırlanıyor. Bunun yanında internet projeleri içinde 400 milyon dolarlık bir bütçe ayıran şirket, mağazalarına ücretsiz Wi-Fi sağlayacak. M&S’ın yenilikleri bunlarla da sınırlı değil. Mağaza çalışanları da müşterilere ellerindeki iPadleriyle hizmet etmeye hazırlanıyor.

M&S 2014’te yayına sokmayı planladığı yeni internet sitesinin maliyeti ise tam 238 milyon dolar! M&S’nin yeni internet sitesini online pazarlama ve teknoloji hizmetleri sunan SapientNitro yapıyor.


Marks & Spencer’ın şu an ki internet sayfası

Nisan 2012’de şirketin internet, mobil, telefon ve katalog satışları toplamda 889 milyon dolara ulaştı. Geçen sene bu döneme kıyasla %18’lik bir artış görünüyorken; M&S’in internet sayfası da haftada 3,4 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edildi ve geçen seneye kıyasla %11,2’lik bir artış oldu. Bunun yanında mobil satışlarda da %265’lik bir artış söz konusu.

M&S mağazalarında QR kodu da kullanarak, müşterilerin bu kodu akıllı telefonlarından okutup ürün hakkında internetten yorumları ve oylamaları görmelerini sağlıyor. Kullanıcılar bu barkodları okutmak içinse M&S’ın ücretsiz Wi-Fi servisinden yararlanabilecek. Böylelikle M&S, kullanıcıların daha çok ürünü internetten aratıp satın almalarını sağlamayı hedefliyor.

M&S’ın üzerinde çalıştığı bir diğer yenilik ise, mağazalarındaki çalışanları iPad ile donatmak. Böylece müşteriler bu çalışanlar sayesinde internette gördükleri ürünleri mağazada deneyebilecek, sipariş ettikleri ürünleri mağazalardan alabilecek ya da mağazada sipariş vererek ürünlerin evlerine teslim edilmesini isteyebilecekler.

M&S, Haziran ayında bir iPhone uygulaması çıkartmıştı. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar mağazadaki tüm ürünleri gösteren bir kataloğa telefonlarından ulaşabilecekler. Bu uygulamanın sunduğu özellikler arasında QR kod okuyucu, mağazada o ürünün başka beden ve renklerinin olup olmadığını görmenizi sağlayacak bir barkod okuyucu ve kullanıcıların beğendikleri ürünleri sosyal medyada paylaşmalarını sağlayacak özellikler bulunuyor.

Marks & Spencer, yapmaya hazırlandığı yeniliklerle önümüzdeki dönemlerde hem internet hem de mobil pazardaki yerini daha da sağlamlaştıracağa benziyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*