16 Kasım 2018

Masyon.com: Editörlerin En Uygun Fırsatları Önerdiği Girişim

İnternetten alışveriş yaparken kalite ve güvenlik ile beraber en çok vakit harcanan işlemlerden biri de, alınacak ürünün en ucuz nerede olduğunu araştırmaktır. Masyon.com da bu ihtiyacı karşılamak için kurulmuş bir girişim. Masyon Proje Yöneticisi İbrahim Akgün, Aralık ayının başlarında güncel arayüzleriyle yayın hayatına başlayan Masyon.com’u “alışveriş danışmanı” olarak nitelendiriyor.

İnternet üzerinde en uygun fiyatı veren tüm siteleri araştırdıklarını söyleyen Akgün, kıyıda köşede kalmış her siteyi de dikkate almadıklarını belirtiyor. Uygun fiyatlı siteleri belirlerken, sitelerin erişilebilirliğinin yanı sıra SSL sertifikalarının olup olmadığını da dikkate aldıklarını söylüyor İbrahim Bey ve eğer sayfalarında o ürün yayınlanmışsa, o ürünün satıldığı internet sitesinde kullanıcıların güvenli bir şekilde kredi kartıyla alışveriş yapabileceklerini de ekliyor. Akgün, Gittigidiyor vb sitelerden ürünleri listelediklerinde de satışı yapan kişi veya dükkanın en az 100 adet işlem yapmış olmasına ve hiç negatif puan almamış olmasını göz önünde bulundurduklarını da paylaşıyor.

Akgün: Kısa vadede girişimimizin farkını ispat etmek istiyoruz. Günün sonunda insanların alışveriş yapmadan önce “Masyon’a girip bakayım, ihtiyaç duyduğum bir ürünün fırsatını bulmuşlar mıdır acaba?” dediği ve Masyon’u ziyaret ettiği bir konuma ulaşmak hedefindeyiz.

Bunun yanında, tavsiye konusu çok önemli, Reevoo gibi çeşitli siteler var bunu çok iyi yapan. Masyon’un bir hedefi de ya doğrudan Masyon üzerinden ya da Masyon’un kuracağı uydu site ile ürün incelemesi konusuna eğilmek. Buradaki kritik noktanın satıcılarla yapılacak işbirliğinde olduğunu düşünüyoruz ve bunu anlamlı hale getirebilmek için de Masyon’u iyi konumlandırmamız ve Masyon’un kendisini ispat etmesi gerektiğine inanıyoruz.

Fiyat karşılaştırma siteleri çoğunlukla anlaşmalı oldukları sitelerin fiyatlarını listelediklerinden bahseden Akgün, Masyon olarak farklarının bu noktada çıktığını söylüyor. Akgün, en ucuz siteye baktıktan sonra, en ucuz ikinci siteye de baktıklarını ve eğer iki site arasında %5’lik bir fiyatı farkı yoksa o siteyi yayınlamadıklarını belirtiyor. İbrahim Bey, sitede ürün açıklamalarında yer alan “bu ürünün fiyatı, bulabildiğimiz …’ıncı en ucuz mağazanın fiyatından %… daha ucuzdur” ifadesi de en yakın olası fiyat karşılaştırmasını gösterdiğini söylüyor.

Bu araştırmaları yaparken Google üzerinden oldukça kapsamlı bir araştırma yapan Masyon editörleri günde ortalama 35 ile 40 farklı fırsat buluyor. Masyon’un ekibi şu an 5 kişiden oluşuyor ve bir de dışarıdan bir kişi kısa süreliğine blog kısmına eklenecek olan içeriklerle ilgileniyor. Bu ekibin içindeki iki editör de fırsatları araştırıp bulmakla yükümlü.

Siteyi çoğunlukla kadın kullanıcıların tercih ettiğini ve özel tasarım ürünleri, fotoğraf makinaları, akıllı telefonlar, tekstil ürünlerinin kullanıcılar tarafından daha çok arandığını belirten Akgün, blog kısımlarında ürün incelemeleri yaptıklarını ve sitelerinde şu an HTC Desire X, Samsung Galaxy Note 2 ve S3 Mini’nin ürün incelemelerinin bulunduğunu ve bu incelemeleri gsmarena.com adresinden çevirdiklerini söylüyor.

Masyon.com ile internet kullanıcılarının saatlerce fiyat karşılaştırma sitelerinden dolaşmadan, en uygun fiyatlı ürünü kendi sitelerinde bulabileceklerini söyleyen Akgün, bir ay içinde de reklam çalışmalarına başlayarak sitelerini daha geniş kitlelere duyurmak istediklerini sözlerine ekledi.

Şu aşamada fikrimi soracak olursanız Masyon’un en büyük avantajı en büyük de dezavantajı olabilir gibi gözüküyor. İnternet sitesi üzerinden tüketicilere bilgisayar aracılığı ile yapılan ürün önermeleri halen nokta atışı olamadığından herkes gibi olan kişilerin (yani Masyon editörlerinin) önerilerde bulunması tüketiciye iyi hissettirebilir. Ama bunun için de daha fazla ürün incelemesi ve ürün sayfalarında daha fazla bilgi yer alması gerekiyor. Masyon bu yönden eksik ancak önü açık. Çünkü yer aldığı nokta itibarıyla fikir/kanaat önderi olma gibi bir amacı var ve bunu yerine getirebilmek için de daha fazla ve anlamlı içerik üretmesi gerekiyor ki tüketiciler Masyon editörlerinin tavsiyelerinin doğru/yeterli olduğuna kanaat getirsinler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*