14 Kasım 2018

Matbaalar İçin E-ticaret Dünyasına Açılan Kapı “Web-to-Print”

Teknolojinin sağladığı imkanlar her geçen gün arttıkça hemen hemen her sektörden servis ya da ürün sağlayıcılar ile tüketiciler arasında daha çok ürün ve/veya hizmetin online siparişi için uygun ortamlar doğuyor.

İş süreçlerine teknolojinin gücünü katmak isteyen firmalar da bunu iyi değerlendirerek alternatif satış kanalları yaratıyor, güç ve kalitelerini pekiştiriyorlar. Bu eğilim, her sektörde olduğu gibi baskı hizmeti tedarikçileri için de heyecan verici fırsatlar sağlıyor.  Artan sayıda matbaa, internet üzerinden siparişlere müşterilerin ilgisini toplamak için “web-to-print” hizmetleri sunuyor.

Baskı hizmeti tedarikçileri ya da daha genel adıyla matbaalar için e-ticaret dünyasına açılan kapı olan web-to-print ya da web2print kavramı, dijital içerik sahibi ile ticari baskı üretimi arasında online bağlantıyı kuran yani matbaaların siparişlerini online olarak almalarını sağlayan bir e-ticaret uygulamasıdır.

Ofset baskı gibi geleneksel baskı metodlarında baskı yapılacak dosyalar için plakalar üretilir ve bu plakalar son baskının üretilmesi için kullanılırdı. Belli bir tirajın altındaki baskı maliyetleri çok yüksek olduğundan matbaaların bu tip siparişler almasını neredeyse imkansız kılardı. Dijital ofset makinelerinin matbaa sektörüne girebilecek kadar gelişmesi, matbaalar için bir dönüm noktası oldu. Düşük tirajlı siparişlerde ortaya çıkan yüksek maliyeti ortadan kaldıran dijital ofset makineleri aynı zamanda kişiye özel, değişken içerikli baskı yapabilme özellikleri ile matbaalar için yepyeni pazarların kapısını araladı. Bu noktada müşteri ile matbaa arasında online bağlantıyı kurabilecek web-to-print çözümleri ile matbaalar da bir bakıma e-ticaret kavramının içerisinde yerlerini almaya başladılar.

Oluşturulan bu web-to-print uygulamaları ile matbaalar müşteri ile interaktif olarak iletişim sağlayarak sundukları hizmetin kalitesini artırmakta aynı zamanda müşterinin baskı şartnamesi hazırlığı, dosya hazırlama ve aktarma işlemleri gibi önemli işlemleri kolaylaştırabilmektedirler. Hatta web-to-print uygulamaları sayesinde, matbaalar müşterilerine siparişin durumuna dair bilgileri web üzerinden verebilmekte ve müşteriler de siparişlerinin üretimini anında online olarak izleyebilmektedirler.

Web-to-print uygulamalarının hedef kitlesi genellikle ticari (B2B) kullanıcılar olduğu gibi genel (B2C) kullanıcılar için de çok cazip imkanlar yaratabilmektedir. Kurumsal anlamda ihtiyaç duyulan tüm kartvizit, antetli kağıt, zarf, el ilanı, broşür hatta katalog gibi bir çok ürüne web üzerinden ve arada bir tasarımcıya ihtiyaç duymadan ulaşabilen firmalar her geçen gün web-to-print kavramına biraz daha yakınlaşmaktalar.

Web tabanlı ya da ufak masaüstü uygulamaları şeklinde oluşturulan web-to-print yapıları, her iki tip müşteri kitlesine de matbaa tarafından oluşturulan özel ya da genel online ön tasarım ya da katalog erişimi sağlar. Müşteriler ön tasarım uygulamasını seçebilir ve bunun içerisinde metin, yazı tipi, resim gibi şeyleri değiştirebilir. Bu ön tasarım uygulamaları hazır olabileceği gibi başka biri tarafından oluşturulmuş tasarımlar da seçilebilir ve kullanılabilir. Birçok web-to-print uygulaması, kullanıcıların hazır ön tasarım eklentilerini kullanmasına olanak sağladığı gibi kendi özel içeriklerini de eklemesine ve bunları basılı hale getirebilmesine izin verebilmektedir.

Tasarımların oluşturulmasını sağlayan bu web-to-print uygulamaları, hazırlanan bu tasarımları sipariş aşamasından önce “.pdf” formatına dönüştürmekte ve bu sayede hem web üzerinden transferini kolaylaştırmakta hem de dijital baskı makinelerinin sağladığı imkanlarla, kullanıcının dijital olarak ekranda gördüğü kaliteyi basılı olarak almasını sağlamaktadır.

Son kullanıcıya dönük olarak geliştirilen web-to-print çözümleri özellikle kullanıcıların yaratıcılıklarını destekleyecek yönde ilerlemekte, profesyonel yardıma ihtiyaç duymaksızın tasarım yapabilme ve bu tasarımlarını kolay bir şekilde üretime dönüştürebilme olanağı sağlayabilmektedir. Son kullanıcı hedefli web-to-print uygulamaları, foto albüm tasarımının yanı sıra takvim, poster, afiş gibi birçok konuda son kullanıcıya yönelik çözümler sunmaktadır. Kullanıcılar, sahip oldukları görsel materyalleri ister kullanılan sistemin sunduğu şablonlar doğrultusunda, isterlerse kendi zevklerine göre düzenleyebilmekte, istenilen şekilde metinlerle zenginleştirebilmekte ve yazılımın sunduğu görsel destekleri kendi yaratıcılıklarıyla harmanlayarak baskı için hazırlayabilmektedir. Yine bu yazılımlar sayesinde online olarak kendi tasarılarını sipariş edebilmektedir.

Ülkemizde uzun zamandır aktif yayında olan fotokitap.com.tr ve ürün çeşitliliği ile dikkat çeken fottom.com son kullanıcıya yönelik olarak hizmet verirken, kurumsal çözümler noktasında onlinebaski.net ve printonline.com.tr projeleri bu anlamda öne çıkan web-to-print örnekleri olarak incelenmeye değer yapılar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*