16 Aralık 2018

McDonald’s Başarısız Twitter Kampanyasını 1 Saatte Yayından Kaldırdı

Sosyal medyada kullanıcıları ile irtibata geçen firmaların aldıkları sonuçlar her zaman başarılı olmuyor.

Diledikleri her türlü yorumu online mecrada olmanın da verdiği rahatlıkla markalara iletebilen tüketiciler, McDonald’s tarafından yeni gerçekleştirilen kampanyada olduğu gibi zaman zaman oldukça olumsuz sonuçlara yol açabiliyorlar.

McDonald’s, Twitter üzerinde kullanıcılarının olumlu paylaşımlarını sağlamak adına oluşturduğu reklam kampanyasını, oldukça kısa sürede gerçekleşen olumsuz yorumlar nedeniyle geri çekmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

#McDStories altında müşterilerinden McDonald’s ile ilgili hikayelerini paylaşmalarını isteyen firma, önce hayvan hakları savunucusu PETA’nın firmanın yanlış uygulamaları ile ilgili ağır eleştirilerine, ardından da firmadan şikayetçi tüketicilerin negatif yorumlarına maruz kaldı.

Kampanyayı başlattıktan 1 saat sonra sona erdirmek zorunda kaldıklarını ileten McDonald’s Sosyal Medya Direktörü Rick Wion, yorumların kampanyanın derhal sona erdirilmesini gerektirecek kadar negatif olduklarını belirterek, sosyal medya kampanya yönetimlerinde reklam ve tanıtım çalışmaları beklediklerinden olumsuz bir yol alırsa acil durum planlarının her zaman var olduğunu açıkladı.

Wion, kampanyayı kısa sürede yayından kaldırarak çok daha olumsuz sonuçlara engel olduklarını belirtti.

McDonald’s 24 Ocak’ta yayınladığı 2011 raporunda, global satışlarının geçen seneye kıyasla %5.6 oranında arttığını ifade etmişti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*