15 Kasım 2018

McDonald’s ile PayPal Mobil Ödemede İşbirliğine Gidiyor

Amerikalı Fast-Food zinciri McDonald’s, teknolojiye ayak uydurup mobil ödeme rüzgarını arkasına almaya hazırlanıyor. Müşterilerin mobil uygulama üzerinden ödeme yapmalarına imkan tanıyacak yeni sistemin test aşamasında sona yaklaşıldığı belirtiliyor. McDonald’s gibi dünya çapında bir restoranlar zincirinin bu teknolojiye geçmesinin önemi büyük. Ancak haber değeri taşıyan asıl konu ise partnerinin PayPal olması.

Reuters’da yayınlanan habere göre, eBay‘in online ödeme platformu PayPal tarafından geliştirilecek uygulama ile, Fransa’daki otuza yakın McDonald’s restoranında müşteriler yemek siparişlerini verir vermez, kolayca mobil cihazları ile ödeme yapabilecekler.

Son aylarda offline mağazalarını mobil ödeme sistemlerine entegre eden çok sayıda örnek ile karşılaştık. Starbucks’ın, San Francisco merkezli kredi kartı ödeme şirketi Square’e 25 milyon dolarlık bir yatırım yaptığı ile ilgili haberi geçtiğimiz günlerde duyurmuştuk. Buna göre Starbucks müşterileri, Pay With Square (Square ile Ödeme) hesapları ile gittikleri Starbucks mağazalarında kolayca ödeme yapabileceklerdi. Buna ek olarak Dunkin’ Donuts da geçtiğimiz ay duyurduğu bir uygulama ile, kahve ve diğer yiyeceklerin ücretlerinin mobil ödeme imkanı ile karşılanabileceğini bildirmişti. Dunkin’ın bu uygulaması ayrıca kullanıcılara; arkadaşlarına kısa mesaj, eposta veya Facebook üzerinden Dunkin’ Donuts restoranlarında kullanılmak üzere 100 dolarlık bir meblağ da göndermelerine olanak tanıyordu.

Tabi ki, mobil ödeme dünyasında bu gelişmeler yaşanırken Paypal’in boş duracağını düşünmek de haksızlık olurdu elbette. Gözünü mobil pastasına diken Paypal, dişli rakiplerinden Square’in Starbucks ile işbirliği yapmasının ardından en büyük hamlesini yaptı. Mobil telefon kullanımının jet hızıyla arttığı günümüzde, akıllı cihazlarını kullanıp mağazalarda, restoranlarda ve diğer perakende şirketlerinde mobil ödeme yapma alışkanlığı gittikçe artıyor.

PayPal’in bugüne kadar irili ufaklı 15’e yakın perakende şirketiyle mobil ödeme konusunda işbirliği yoluna gittiğini biliyorduk. Ancak dünya çapında 30.000 mağazaya sahip olan Hamburger devi McDonald’s ile el sıkışmak PayPal için çok büyük bir başarı olarak kabul edilebilir ve mobil ödeme sistemleri konusunda önümüzdeki günlerde adından daha çok söz ettirebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*