19 Kasım 2018

Media Markt Moskova Metrosunda Alışveriş Yapılabilen Panoları Deniyor

media-markt-alısveris-duvari
Pazarlama ve satışta kullanılan yaratıcı yöntemler arasında sayılabilecek son zamanların kullanışlı yöntemlerinden biri de QR kod kullanımı. E-ticaret şirketleri ya da diğer sektörlerin de sıkça kullandığı bu yöntemde tüketicilerin dikkatini çekebilmek içinse yaratıcılık ön planda olmalı. Elektronik perakendecisi Media Markt da, Moskova metrosunda bu anlamda bir QR kod uygulamasına girişti.

‘’Shoppable Wall’’ adı verilen uygulama, dünyada pek çok marka tarafından hali hazırda kullanılıyor. Alışveriş yapılabilen pano olarak adlandırabileceğimiz yöntemle tüketiciler, duvarlara kurulan sanal raflardan oluşan marketten mobil ile tanımlanan QR kodlar aracılığıyla alışveriş yapılabiliyor. Elektronik perakende isimlerinden Media Markt bu sanal marketi Rusya’nın en işlek yeri olan Moskova metrosunda kullanıma sunuyor.

Ebay, Kate Spade, Peapod gibi isimlerin de kullandığı uygulama ile tüketiciler sanal rafta gördükleri ve QR kod ile taradıkları ürünleri satan markanın internet sitesinden ya da platformlardan satın alarak ücretsiz kargo servisiyle; dilerlerse de en yakın Media Markt’tan elden teslim alabiliyorlar.

Diğer yandan, uygulama, mobil ödemeye müsait değil. Tüketiciler nakit olarak, mağaza içinde ya da teslimat yapan kuryeye kredi kartı ile ödeme yapabiliyorlar.

Ancak Media Markt Rusya CEO’su Bernd Guralczyk, pilot bölge olarak seçtikleri Moskova metrosunda işler yolunda giderse, ödeme seçeneklerini arttırabileceklerini belirtiyor.

Uygulamayı kullanıcılar açısından kolay halde getirmek içinse, istasyonda ücretsiz WİFİ servisi bulunuyor. Duvarlardaki sanal raflarda yer alan ürünler sayı ve çeşit olarak çeşitlendirilmesinin yanında mobil ile satın alınabilecek ürünler ön planda yer alıyor. Özellikle impulse buying yani hızlı karar verilerek alınabilecek ürünler, markanın Shoppable Wall’unda sergiledikleri arasında bulunuyor.

Buna anlamda, 2012 yılında Peapod’un yaptığı taze sebze meyve servisi örnek olarak gösterilebilir. Chicago raylı sisteminde ve billboardlarda, belli yerlere açılan alışveriş duvarları, kolaylık ve  hızlı gönderim hesaba katılarak teslimat yapan servis araçlarının yakınına yerleştirilmişti.

Benzer bir uygulama olarak da e-ticaret platformu eBay’ın  ‘’Shoppable Window’’  adını verdiği, yani alışveriş penceresi denilebilecek uygulamasından söz edilebilir. Öyle ki site, New York’un işlek yerlerine dokunmatik ekranlar yerleştirerek, bu ekranlar aracılığıyla ürün seçimine QR kodu olmaksızın imkan sunan ve 1 saat içinde teslimat garantisi veren girişimini başlatmıştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*