18 Kasım 2018

Meksika E-ticaret Pazarı: Latin Amerika’nın İkinci En Büyüğü

meksika e-ticaret pazarıLatin Amerika e-ticaret pazarı her yıl yaklaşık olarak %30 büyüyerek, önemli pazarlar arasındaki yerini alıyor. Yapılan tahminler Latin Amerika’da 2013 yılında internetten yapılan alışveriş oranlarının %20 artacağını gösterirken, internet erişimi olan kullanıcıların da %50’sinin en az bir kez internetten alışveriş yaptığını ortaya koyuyor. Brezilya ve Arjantin‘in yanında bu büyük pazarın en önemli oyuncularından biri de Meksika olarak öne çıkıyor.

Brezilya’nın yarısı kadar nüfusa sahip olan Meksika için bölgedeki en büyük ikinci pazar demek doğru bir tabir olabilir. 112 milyon nüfuslu ülke, İspanyolca’nın en çok konuşulduğu ülke olarak da biliniyor.

The World Bank’in her yıl yayınladığı Doing Business raporunda Meksika, 2013 yılında 5 sıra yukarı yükselerek dünyada 48. sırada yer alıyorken, Brezilya ise bu sıralamada 130. sırada bulunuyor. Brezilya’ya göre daha ucuz bir ülke olan Meksika’da iş kurmak 9 günlük bir süreç alırken, Brezilya’da iş kurmak isteyenler 119 gün beklemek zorundalar.

2011 yılında B2C satışlarının %32 artmasıyla beraber e-ticarette hareketlilik yaşayan Meksika’nın 2010’da 2,85 milyar dolarlık bir B2C hacmi varken 2011’de bu hacim 4,18 milyar dolara yükseldi. 2012’de 6,16 milyar dolara ulaşan B2C harcamalarının 2016 yılında ikiye katlanarak 12,92 milyar dolara ulaşması da ön görüler arasında yer alıyor.

Ülkede, 42 milyon Meksikalı internet kullanıyor. Genel nüfusa göre kıyaslandığında internete erişimi oranın %36,9 olduğunu görüyoruz. İnterneti en çok genç nüfus tercih ediyor. İnternet erişimi olanların %40’ının 15 ile 24 yaşları arasında olduğu ülkede, kişi başına internet kullanımı da ortalama olarak 21,1 saat. İnternet bağlantı hızı ise ülkede oldukça düşük. Broadband internete sahip olan kesim sadece %11’lik bir nüfusu oluşturuyor.

İlgili haber: Latin Amerika E-ticaret Pazarında Neler Oluyor?

meksika e-ticaret pazarı

2012’de internetten alışveriş 7,2 milyonluk bir kesim bulunuyor. 2013’te bu rakamın 8,4 milyona çıkması tahmin ediliyor. Önümüzdeki 3 yıl içinde ise bu rakamın daha da artması ve 12 milyon Meksikalı’nın online alışveriş yapması bekleniyor. 2012’de kişi başına internet üzerinden yapılan e-ticaret harcamaları ise 854 dolar civarındaydı. Bu yıl bu rakamın 952 dolar civarlarında olacağı konuşuluyor. Meksika’da internet erişimi olan kesimin ise %61’i internetten alışveriş yapıyor.

Banco Mexico‘nun verilerine göre 2012 yılında ülkede 25 milyon aktif kredi kartı bulunmaktaydı. Meksikalıların kredi kartına pek güvenmediklerini söylemek mümkün olabilir. Nüfusun çoğunluğu bankamatik kartlarını tercih ediyor; fakat bu kartları online alışverişlerde kullanmak her site üzerinde mümkün olmuyor. Düşük gelirli kesimin kredi kartı kullanmayı tercih etmediği ülkede, internetten alışverişlerde en çok tercih edilen ödeme sistemleri arasında kapıda ödeme, hediye çekleri veya normal çekler bulunuyor. Online ödeme sistemleri konusunda ise PayPal‘ın bu bölgede çalışmalarına devam ettiğini söyleyebiliriz.

Meksikalı tüketicilerin internet üzerinden en çok para harcadığı sektör diğer birçok ülkede de olduğu gibi seyahat ve tatil sektörü. Sonrasında etkinlik biletleri ve diğer ürünler geliyor. Seyahat harcamaları %36’lık bir yer kaplarken, finans hizmetleri ve medya ile eğlence sektörleri %12’şerlik bir paya sahip.

meksika e-ticaret pazarı

Facebook ise ülkedeki en popüler sosyal mecra olarak öne çıkıyor. 30,9 milyon Meksikalı’nın bu sosyal ağ üzerinde hesabı bulunuyor ve bu internet erişimi olanların %73’ünün Facebook hesabı olduğu anlamına geliyor. Kişi başına sosyal ağlarda harcanan vakit ise ortalama olarak 7 saat civarında.

Mobil telefon kullanımında ise 112 milyon kişinin yaşadığı ülkede 93,3 milyon kişinin mobil telefonu bulunuyor. Ancak e-ticarette mobil cihazların etkisi halen daha görünmüyor. Tabletler ve akıllı telefonlar çoğunlukla e-posta ve haber okumak ya da müzik dinlemek gibi aktivitelerde kullanılıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*