20 Kasım 2018

Melek Yatırımcılık Yasası’nda Bir Yılda Neler Değişti?

melek yatırımcı yasası yazı
Etohum‘un bu yıl altıncısı düzenlenen Startup Turkey etkinliğinde Bireysel Katılım Sermayesi Hakkındaki Yönetmelik’in de gündeme geldiği panel öne çıkan oturumlardan biri oldu. Silikon Vadisi de dahil olmak üzere birçok farklı bölgeden gelen katılımcılarla Türkiye’nin yatırımcılar için halen cazip bir bölge olup olmadığı da konuşuldu.

Hazine Müsteşarlığı’nı temsilen Hakan Ertürk ve Avukat Gökhan Uğur Bağcı melek yatırımcılık yasasının son bir yıldaki değişimini anlattılar. Ertürk bir yıllık kazanımlarla ilgili şunları söyledi:

Her şeyden önce, bu süre içinde lisanslama özelliğini getirdik ve bu sayede profesyonelleşmeye imkan tanıdık. İkincisi, melek yatırımcılarımızın yaptıkları yatırımı vergi matrahlarından düşebilmeleri için gerekli düzenlemeleri yaptık. Son olarak da melek yatırım ağlarımızı akredite ederek ağların kurumsal bir yapı kazanmasını sağladık.

Bir yıl içinde 249 yatırım başvuru aldıklarına da değinen Ertürk, bu başvuralar arasında 204 melek yatırımcının lisans aldığını ve 245 kişinin de lisans almak için beklediğini sözlerine ekledi.

Bir yıl içerisinde beklediklerinin üzerinde bir sayıya ulaştıklarına da dikkat çeken Ertürk, geçen bu bir yıl içerisinde 2,4 milyon TL’lik bir yatırım hacmine ulaştıklarını söyledi. Yakın zaman içinde akredite ağlarla daha da büyüyeceklerinin de üzerinde duran Ertürk, şu an için üç ağı akredite ettiklerini ve Etohum’unda akredite olan ağlardan biri olduğunu belirtti.

Zaman içerisinde öğrenme sürecinin de etkisiyle beraber bu işlemlerde daha da hızlanacaklarına değinen Ertürk, yatırım başvurularının bundan böyle ağ üzerinden yapılacağını ve yatırımcı ağına üye olmadan da yatırımcıların başvuru yapabileceklerini; ancak son kararı yine Hazine Müsteşarlığı’nın vereceğini dile getirdi.

Fonların Fonu Kanunu’na da açıklama getiren Ertürk, bundan sonra girişim sermayesi fonlarına ve melek yatırımcılara fon sağlayan bir sermaye kaynağının olacağını da müjdeledi.

Avukat Gökhan Uğur Bağcı ise, uygulamada yaşanan en büyük sıkıntı olarak, yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeyenlerin teşvik ve avantajlardan yararlanamadığını ve yasanın avantajdan çok bu açıdan engel teşkil ettiğini belirtti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*