19 Kasım 2018

MENA Bölgesinin B2C Hacmi 2015 Yılında 15 Milyar Dolar Olacak [İnfografik]

infografik orta doğu eticaret
Orta Doğu ve Kuzey Afrika yani diğer adıyla MENA ülkelerinin e-ticaret hacmi her yıl büyümeye devam ediyor. Ülke bazında bakıldığında henüz küçük hacimlere sahip olsalar da bu bölgenin B2C hacminin 2015 yılında 15 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2012 yılındaysa bu rakam 9 milyar dolar seviyelerindeydi.

Go-Gulf’ın hazırladığı infografikte yer alan bilgilere göre Orta Doğu’da 90 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bu bölgedeki şirketlerin %15’i de online olarak varlık gösteriyor.

2015 yılında mobil ticaret hacminin ise MENA bölgesinde 4,9 milyar dolara ulaşacağı ön görülüyor. Online alışveriş alışkanlığı olan kullanıcıların %52’sini ise 26 yaşından büyük olan internet kullanıcıları oluşturuyor. Online alışveriş erkekler arasında daha yaygın olarak kullanılıyor. Tüketicilerin %68’ini erkekler oluştururken, online alışverişi seçen kadınların oranı %32 seviyelerinde.

Online alışveriş yapan tüketicilerin %70’i kapıda ödeme yapmayı tercih ediyor. Online olarak ödeme yapanların oranı ise %30 civarında. Ödeme sistemleri konusunda %47 ile ön ödemeli kartlar doğrudan öne çıkıyor. %30’luk bir bölüm kredi kartı kullanırken, bankadan para transferi yapanlar da %30’luk bir bölümü oluşturuyor. Bölgede PayPal kullanan ise %27’lik bir bölümü oluşturuyor.

MENA’daki tüketicilerin %66’sı interneti ürün araştırması yapmak için kullanırken, Körfez’deki tüketicilerin %33’lük bir bölümü ürün satın almak ve araştırmak için internetten faydalanıyor. Körfez ülkelerindeki kullanıcıların %43’ü ayda en az bir kez online alışveriş yaptığını belirtiyor.

En çok satın alınan ürünlerin başında %41 ile bilgisayar oyunların, %31 ile bilgisayar ve donanım ürünleri, %28 ile elektronik ve %17 ile kıyafet ürünleri geliyor. Tüketicilerin internetten alışveriş yapmalarının başlıca sebepleri arasında %64 ile daha uygun fiyata ürün bulmaları, %38 ile ürün karşılaştırmasının kolay bir şekilde yapılabiliyor olması ve %36 ile geniş ürün yelpazesi yer alıyor.

Go-Gulf’ın hazırladığı infografikte öne çıkan diğer bilgiler ise şöyle:

orta doğu e-ticaret istatistikleriSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*