17 Kasım 2018

E-Ticaret Şirketlerinde Yetişmiş İnsan Kaynağı Sorunu ve Bir Öneri

Çağlar Erol’un çok tartışma yaratan yazısından sonra genelde internet, özelde e-ticaret sektörünün kanayan yarası olan yetişmiş ya da diğer bir deyişle kalifiye insan kaynağı sorunu hızla büyüyor.

Erol’un yazısı böyle “tehlikeli” bir sorunun varlığının ortaya çıkmasında aslında önemli bir rol oynadı.

Her gün birçok müşterimizle ve arkadaşımla, yetişmiş ekip arkadaşı aradıklarıyla ilgili konuşuyoruz.

Henüz pazar derinliği olmayan ve temel kuralları pek de oturmayan bir sektördeyiz. Bu oturmamışlık da kaygan bir zeminde iş yapmaya çalıştığımızı göstermekte.

Bugün bütçesi en yüksek e-ticaret şirketlerinden en mütevazısına kadar herkesin çözmesi gereken büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmakta İK sorunu.

Geçtiğimiz haftalarda Rocket’in pazardan çıkışıyla personelinin neler yaşadığını biliyoruz.

Bugün, maalesef işin kendisi ile gerçekten ilgilenecek kimse olmadığından veya aradığı halde arzuladıkları çalışanı bulamadıklarından birçok şirket ilerleyememektedir. Çok gülünç gelebilir ama işin gerçeği bu maalesef.

Durum buyken çalışanların başka firmalara geçmesi (transfer) olayı da oldukça fazla olduğundan verimlilik de yerlerde diyebiliriz. Turnover’ın belkide en yüksek olduğu sektördür İnternet sektörü. Bunu Linkedin’den çalışanların geçmiş iş tecrübelerine (yani çalıştıkları süreye) bakarak da anlayabilirsiniz.

Peki ne yapmak gerekiyor? Çözümü var mıdır?

Elbet çözümü var. Zaten bütçeleri olan firmaların bu sorunu kısmen aştıklarını da görebiliyoruz.

Fakat genele baktığımızda sorunun çözümünde maliyet bacağı çok önemli olarak karşımıza çıkıyor.

Birçok e-ticaret oyuncusunun kafi bütçeleri olmadığını düşünürsek (ki bu da artık değişiyor, son 1 senedir e-ticarete düzgün tüccarların giriş yaptığını ve bütçe ayırdıklarına şahit oluyoruz) bu konunun uygun maliyetlerle çözümü bulunmaktadır.

Ülkemizde birçok meslek lisesi bulunmakta. Meslek liselerinin bilgisayar bölümünde okuyan onlarca öğrencimiz var. Staj zamanı ilgili öğretmenlerinin bile staj yeri bulma noktasında zorlandıklarını görmek mümkün.

Bilgisayar bölümleri de kendi aralarında tasarım,veritabanı gibi farklı birimlere ayrılıyor. Danışman öğretmenlerle görüştüğünüzde, en büyük kaygılarının öğrencilerinin çaycı, ortacı ya da ayakçı olarak çalıştırılmaları olduğunu duyuyoruz.

Ayrıca bu öğrenciler arasında oldukça parlak öğrenciler bulunmakta. Bu yüzden de, belki de, öğrencilerimizin işleriyle ilgili olarak yetişecekleri en uygun yerler e-ticaret firmaları olabilir. Yasal olarak aldıkları belli ücretler bulunuyor. Bu yüzden de maliyet noktasında firmalar açısından tercih edilebilir. Yalnız bu öğrencilerden de süpermen olmaları da beklenmemeli.

İş yaptığınız il ya da ilçedeki meslek liselerine giderek ve danışman öğretmenlerle görüşerek stajyer öğrenci talep edebilirsiniz. Öğretmeni rahatlatmak için yapacağınız işle ilgili bilgi verebilir, ikna edebilir ve ofisinize davet edebilirsiniz.

Yaş itibari ile genç olduklarından ve bir iş tecrübeleri olmadığından siz nasıl yetiştirirseniz o şekilde devam edeceklerdir. Aynı zamanda başarılı olanları okul bitiminde bünyeye alarak ve bu yöntemi sürdürülebilir bir İK stratejisi olarak devam ettirebilirsiniz. Bu öğrencilerimizin aidiyet ve mensubiyet duyguları da gelişecektir zamanla.

Peki model işliyor mu? Kesinlikle evet.

En yakın örnek olarak biz kendi firmamızda bu modeli uygulamaktayız.

Birçok eş dosta da önerdiğim bu model işe yaramaktadır. Modelin başarılı olması aslında yine sizin elinizde. Yani beklentilerinize bağlı. Beklentilerinizi yüksek tutarsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Bu yöntem hem öğrenci hem öğretmen hem de işletme açısından oldukça faydalı bir model olabilir.

Yarından tezi yok muhakkak meslek liseleriyle ve danışmanlarıyla temasa geçmeniz dileğimle.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Web için kendi elemanını yetiştirme veya meslek liselerindeki öğrencilerle çalışma gayet uygun bir çözüm. Bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerden mezunların da çoğunun web yazılımlarına aşina olmadığı(okulda öğretilmiyor, kendileri öğrendiyse biliyorlar genellikle) ve mezun olduktan sonra genellikle web kısmında çalışmayı tercih etmediklerinden bu bölümler e-ticaret firmalarındaki açığı çok fazla kapatmıyor. Turnoverların da bu kadar yüksek olması nedeniyle düşük sermayeli firmalar büyüme sıkıntıları yaşıyor.

  Bizde de şu anda stajyer olarak haftanın 3 günü çalışan, meslek lisesi öğrencisi bir arkadaşımız bulunmakta. Öğrenmeye ve öğretilmeye açık bir öğrenci ancak meslek liselerindeki eğitim nedeniyle altyapı problemleri yaşıyorlar. Örneğin html yazımı 2000 öncesi yıllardan kalma inline yazılan, css’in bırak kullanılmayı bilinmediği bir şekilde öğretiliyor. Yabancı dil konusu yine büyük problemlerden biri. Bu nedenle ister istemez durum usta çırak ilişkisine dönebiliyor bir miktar.

  Ancak yine de en uygun çözüm gibi görünüyor bu ve dediğiniz gibi işe yarıyor

 2. Bora Bey,aslında hepimizin ıskaladığı fakat konunun özünde bence yatan hayati bir meseleyi gündeme getirdiniz.O da web uygulamalarının masaüstü uygulamalara nazaran zor olması ve eğitimi konusu.Dediğiniz gibi web uygulamaları konusunda ancak bireysel çabalarıyla tecrübe sahibi olabilirse bir şeyler olabiliyor.Muhakkak usta çırak olmadan olmuyor. Döküman okuyabilme,algılayabilme,anlayabilme ve yorumlayabilme ise başlı başına bir mesele.Kıymetli katkılarınız için çok teşekkür ederim.

 3. Her ne kadar Meslek Liselerin de istenilen bilgi, öğrencilere aktarılma sürecinde büyük sıkıntılar yaşansa da düz liselerinde mezun olan öğrencilerden biraz daha ilerde olduğunu kabul etmek gerekir. Bu sorunu Meslek Liseli çıkışlı biri olarak Devletin ders müfredatların da yapacağı değişikliklerle çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. E-Ticaret de yaşanan İK sorunu için yerinde bir çözüm.

  Güzel bir konuyu ele almışsınız, Teşekkürler Ali bey.

 4. Her şey iyi de neden bilgisayar bölümü özellikle
  ticaret meslek liseleri olmaz mı, yada diğerleri,
  liseden başlamakta bir seçenek ama hal hazırda Üniversitede olanları da değerlendirmek lazım
  e-ticaret şirketinin ihtiyacı olduğu eleman ne iş yapacaktır yada
  kurumsal bir e-ticaret şirketindeki görev tanımları nelerdir kim ne iş yapar
  Yahut butik bir eticaret şirketi minimum kaç kişiden oluşur kim ne iş yapar onların ne gibi eleman ihtiyacı olur nasıl büyürler falan filan.

 5. Çalışan konusunda sıkıntı gercekten mevcut. Part time çalışmak isteyen üniversite öğrencileri de kendilerini bu konuda geliştirip eticaret sitelerinde çalışmak isteyebilir diye düşünüyorum. Ama daha uzun,süreli personel için meslek liseli öğrenci düşünülmeli bence de.

Fikrini söyle

*