16 Kasım 2018

Metallica,Tüm Şarkılarını Spotify’da Yayınlamaya Başladı

20 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Spotify, müzik endüstrisinde öne çıkan internet sitelerinden biri olarak biliniyor. Aylık düzenli olarak ödeme yapan 5 milyon kullanıcıya sahip olduklarını belirten şirketin geçtiğimiz gün düzenlenen basın toplantısında, dünyaca ünlü müzik grubu Metallica’nın davulcusu Lars Ulrich de sahneye çıktı.

Basın toplantısında Metallica’nın tüm şarkılarının artık Spotify üzerinden de dinlenebileceğini söyleyen Ulrich’i müzik severler 2000 yılında ücretsiz müzik paylaşım sitesi Napster’ı kapatmasıyla da hatırlayacaklardır. O dönemde telif hakları ve şarkıların internet ortamından ücretsiz bir şekilde paylaşılması üzerine birçok tartışma olmuş, Napster da sonuç olarak suçlu bulunup kapattırılmış ve Lars Ulrich de birçokları tarafından bu yüzden topa tutulmuştu.

Sonrasında iTunes’un her şarkının 0,99 dolara indirilebilmesi fikriyle başlayan hikaye artık tüm dünyaya yayılmış durumda ve internet sektörünün gelişmesiyle beraber birçok müzisyen de şarkılarının veya albümlerinin internet üzerinden indirilmesine izin veriyor. Hatta artık eskisi gibi mağazaya gidip CD alanlarımızın sayısı oldukça azaldı.

Metallica’nın da yeni kayıtlarının bitmesinin ardından şarkılarını internet üzerinden yayınlayarak tüm dünyadaki fanlarına ulaşmak için Spotify ile anlaşmayı seçtiğini söyleyen Lars Ulrich, artık Sean Parker’la fikirlerinin ayrışmadığını ve aynı ortak paydada buluştukları için beraber çalışmanın keyifli olacağını da sözlerine ekledi.

İsveç’te kurulan müzik yayın sitesi Spotify’ın bir diğer özelliği de Sean Parker’ın yani Napster’ın kurucusunun da yönetim kurulunda bulunuyor olması. Metallica’nın, şarkılarını Spotify üzerinden yayına sokması, Napster’ı kapattıran Ulrich ile Sean Parker’ın bu sefer beraber çalışacakları anlamına geliyor. Şirkete 15 milyon dolar yatırım yapan Parker, Napster zamanında müziği herkese yaymak istiyorduk, amacımız korsana yol açmak değildi; ama artık Spotify ile bunu yasal yollarla yapabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz şeklinde konuştu.

Spotify’ın şu an aylık olarak ödeme yapan 5 milyon kullanıcısı var ve bunların sadece 1 milyonu Amerika’da bulunmakta. O dönemde kullananlar hatırlayacaktır, Napster’ın yaklaşık olarak 100 milyon kullanıcısı bulunmaktaydı ve Spotify’ın henüz bunu yakalamak için daha çok yolu olduğu gözükse de Metallica’nın şirketle yaptığı bu anlaşma ile dünya çapından birçok Metallica hayranı bu servisi kullanmayı düşünebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*