19 Kasım 2018

Microsoft Windows 10’un Ön Tanıtımını Yaptı

Windows 9’a ne oldu demeden önce, Microsoft’un bu yeni işletim sistemi sürümündeki tasarım odağına ve Windows 8’in üzerine eklediği (ve bazılarını çıkarttığı) özelliklere bir göz atalım.

windows 10 başlat menüsü

Windows 10 kurumsal kullanıcılara yönelik, yenilenen kullanıcı deneyimi, gelişmiş güvenlik ve yönetim özellikleri ile dikkat çekiyor. Microsoft, yeni Windows 10’in PC’lere özel teknik ön izleme (Technical Preview) sürümünün test, değerlendirme ve geri bildirim amacıyla kullanıcılarla paylaşacağını açıkladı. Teknik ön izleme sürümü için bu sayfayı takip etmenizi öneririz.

Microsoft, ayrıca Windows 10 ile birlikte Windows Insider Program (WIP) adını verdiği yeni programın duyurusunu gerçekleştirdi. Programa kaydolanlar, bugüne kadar kullanıcılarla ortak hayata geçirilmiş en geniş işletim sistemi geliştirme platformuna katılma fırsatını yakalayacak. Böylece, teknik uzmanlar Windows işletim sisteminin geleceğini şekillendirmek üzere Microsoft ile birlikte çalışma fırsatını yakalayacak. Programa katılanlar Windows 10 teknik ön izleme sürümünü indirebilecek, geliştirme süresince yayınlanan güncellemeleri takip edebilecek ve bunlar hakkında geri bildirim yapabilecek.

Yani gördüğümüz üzere Windows 10, özellikle kurumsal kullanıcı ve geliştiricileri hedef alıyor ve bu hedef çevresinde tasarımı şekilleniyor.

windows 10 task

Her cihazda tek işletim sistemi rüyası gerçek mi oluyor?

(Pazarlamacılar, reklamcılar ve e-ticaret ile uğraşanlar, bu bölüme çok dikkat edin)

Windows 10 Xbox’tan PC’lere, akıllı telefonlardan tabletlere kadar tüketicilerin kullandığı tüm cihazlarda alışıldık, uyumlu ve sürekli bir deneyim ortaya koyacak. Böylece amaç ister çalışma olsun ister oyun veya eğlence, tüketiciler farklı platformlara uyum sağlamak için vakit harcamak zorunda kalmayacak. Windows 10, nesnelerin interneti (Internet of Things) odaklı cihazlardan kurumsal veri merkezlerine kadar görülmemiş ölçüde geniş bir donanım portföyüne destek verecek şekilde tasarlandı. Microsoft ayrıca Windows 10 ile Windows geliştirme platformunu ve mağazaları da ortak hale getirdi. Tüketiciler artık Windows uygulamalarını ortak bir mağaza üzerinden keşfedebilecek, satın alabilecek ve güncelleyebilecek. PC’lerden akıllı telefonlara kadar farklı cihazları bir arada kapsayan ortak uygulama platformu sayesinde, geliştiriciler oyunlardan kurumsal uygulamalara kadar geliştirdikleri uygulamaları tüm cihazlara kolayca uyum sağlar hale getirebilecek.

Bu iddialar çok ilginç ve önemli. Şu anki gibi yalnızca adları aynı olan, aslında farklı olan işletim sistemleri değil, gerçekten tek bir işletim sisteminin tüm cihazlarda kullanılması amaçlanıyor. Hem masaüstü workstation’lara hem de cep telefonlarına yüklenebilecek bir işletim sisteminin gerektirdiği şimdiye kadar görülmemiş donanım uyumluluğu kapsamını nasıl halledeceklerini zaman içinde göreceğiz. Bizim tahminimiz, Microsoft’un kendi markası ile çıkartacağı tablet ve cep telefonlarını x86 mimarisi üzerine kurup, uyumluluk sorunlarının büyük kısmını bertaraf etmesi. Eğer başarabilirlerse, günümüzde pazarlamacıların, reklamcıların ve tüm e-ticaret ile uğraşanların başlıca sorunlarından olan cihazlar arası uyumluluk, cihazlar arası müşteri davranışlarının takibi, cihazlar arası müşteri deneyimi gibi çetrefilli konular tarihe karışabilir.

windows 10 power point

Kurumsal güvenlik ön planda. Tek sürümlü işletim sistemi?

Windows 10 ile gelen temel özellikler, kurumların güvenlik ve yönetim odaklı ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildi. Kurumsal güvenliğin güçlendirilmesine dair yetenekler kurgulanırken, korumayı artırmanın yanı sıra karmaşıklığı azaltmak ön planda tutuldu. Kullanıcı kimlik yönetim sistemleri oltalama ve benzer yöntemlerle gerçekleştirilen kimlik hırsızlığını zorlaştırmak üzere yeniden tasarlandı. Uygulama ve dosya seviyesinde koruma sağlayan gelişmiş veri kaybı önleme sistemiyle, verinin kullanıcının herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan gittiği her noktada takip edilmesi sağlandı.

Windows 10, yönetimin kolaylaştırılması ve maliyetin azaltılması konusunda da önemli yeniliklerle geliyor. Basitleştirilmiş güvenli kurulum sayesinde yerinde kurulum ve güncellemeler, zamana ihtiyaç duyan silme ve yeniden yükleme süreçlerine gerek kalmadan gerçekleştirilebilecek. Esnek kurulum ve güncellemeyle şirketler iş birimlerinin ihtiyacına uygun kurulumları çok daha esnek ve hızlı olarak kurgulayabilecek. Ayrıca kurumlara özgü Windows Mağazası deneyimi, kurumların ihtiyaç duyduğu çoklu lisanslama, esnek dağıtım ve lisanların yeniden kullanımı gibi kullanımlara izin verecek.

Fark edebildiğiniz gibi, Microsoft’un açıklamasında son kullanıcı, ev kullanıcıları veya benzer kullanıcı kitlesi hakkında hiç bir söz edilmiyor. Bu açıklamadan yapabileceğimiz çıkarım, eskiden ve şu anda olduğu gibi farklı Windows sürümlerinin olmayacağı, bunun yerine bir tek Windows sürümünün, yükleneceği zaman gerekli görülen özellikler seçilerek yükleneceği. Kurumsal kullanım için bu özelliklerin bir kısmını etkinleştirmek için dijital sertifikalar gerekebileceğini düşünüyoruz. Tabi ki bunlar henüz çok erken haberler, işletim sisteminin çıkış tarihine doğru bu yöntemler, pazar dinamikleri de göz önünde bulundurularak, tamamen değişebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*