13 Kasım 2018

Milyar Dolarlık Startup Kulübü

The Wll Street Jurbal ve Dow Jones VentureSource, yatırım almış ve bir milyar doların üzerinde değerlenmiş girişimleri bir süredir takip ediyorlar. Bu takip verilerini paylaştıklarında, son bir yıl içerisinde 1 milyar dolar üzerinde değerlenmiş girişimlerin, dünya çapında nasıl geliştiğini görmek ilginç bir deneyim haline geliyor.

Ocak 2014

2014 ocak grafik

Toplam 41 firma bir milyar doların üzerinde değerlenme kazanmış. Bunların en değerlisi ise 11,7 milyar dolar ile JD.com. Xiaomi, Dropbox ve Palantir ile birlikte dört büyükleri oluşturuyorlar. Bu dörtlü haricindeki firmaların değerleri ile ilk dört arasında oldukça çok fark var.

2014 ocak

Şubat 2015

2015 şubat grafik

13 ay sonra ortadaki durum şaşkınlık verici. Öncelikle değerlemesi 1 milyar doları geçen firma sayısı 32 artıp, toplamda 73 oluyor. Neredeyse iki kat artış.

Çinli bir telefon üreticisi olan Xiaomi, 46 milyar dolar gibi inanılmaz bir değerleme kazanıyor. Yani bir yıl içinde 36 milyar dolar değerini artırıyor. Yani ayda üç milyar dolar. İkinci en büyük ise, bütün dünyanın araç bulma sistemini ele geçirmeye yemin etmiş gibi duran Uber. 41,2 milyar dolar ile, en yakın girişim olan Palantir’in neredeyse üç katı değere sahip. Bir yıl önce adı listenin önemsenmeyecek kadar gerilerindeydi.

2015 şubatSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*