18 Kasım 2018

Mobil Arama Reklamcılığında Nelere Dikkat Edilmeli?

Artık tüketiciler cep telefonu alırken, cihazının daha akıllı olmasına özen gösteriyor. Cep telefonlarıyla internete bağlanan, alışveriş yapan ve  aynı zamanda sosyal ağlarda da aktif olan bir müşteri profili git gide daha da ön plana çıkmaya başlıyor. Arkadaş sohbetleri sırasında merak edilen bir konu olduğunda eller hemen cep telefonuna gidiyor  ve öğrenilmek istenen konu orada aranıyor. Hal böyle iken Google’ın, 2015 yılına kadar mobilden yapılan aramaların, masaüstü bilgisayarlardan yapılanı aşacağı öngörüsünün ardından, dünya çapında birçok pazarlama profesyoneli dikkatlerini mobil arama stratejileri geliştirmeye yoğunlaştırdı. Türkiye’de mobil arama rakamlarının 2008–2011 arasında %4000 gibi bir oranla arttığı göz önünde bulundurulursa, bu pazarın geleceği çok daha net anlaşılabilir.

Son zamanlarda başarılı bir girişimin en önemli formüllerinden olarak kabul edilen “SoLoMo” (sosyal, lokal, mobil) kavramına adapte olmaya gayret eden birçok dijital pazarlamacı, mobil arama reklamcılığının nasıl çalıştığını ve bu mecranın nasıl daha efektif kullanılabileceğini öğrenme çabası içerisinde. Özellikle online parekende şirketleri için oldukça faydalı olabilecek birkaç ipucunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Daha kısa anahtar kelimeler seçmeye özen gösterin

İlk olarak, masaüstü bilgisayarlarda gördüğümüz reklamlarda kullanılandan daha kısa anahtar kelimeler seçmeye özen göstermek gerektiğini anlamak gerekiyor. Tipik mobil kullanıcıları arama yaparken daha az kelime girme eğilimine sahip. Başarıya ulaşmış birçok mobil kampanyaya baktığımızda, ilgili trafiği kendilerine çekmek amacıyla “broad matching” yöntemini ve daha genel anahtar kelimeleri kullanmayı tercih ettiklerini görebiliriz. Örnek vermek gerekirse, Sultanahmet semtindeki otelleri arayan bir kişi bu aramayı PC’deki spesifik aramaların aksine, mobilde “Sultanahmet Otelleri” diye daha genel bir başlıkla yapacaktır.

Reklam metniniz aksiyona davet etmeli

Reklam metni, her zaman olduğu gibi mobilde de en önemli unsurların başında geliyor. Kısa, dikkat çekici ve aksiyona davet eden cümleler kullanmaya özen göstermek gerekiyor. Reklam metninin, reklamınızın tıklanma ve satışa dönüşme oranlarını ciddi biçimde etkilediğini PC reklamlarında tecrübe etmiştik. Metniniz eğer bir kampanya veya promosyona vurgu yapıyorsa, bunların sadece başlangıç tarihini değil, bitiş tarihlerini de belirtmelisiniz. Bu durum reklamınızı gören kullanıcı açısından ürününüzü alması konusunda tetikleyici bir unsur olabilir.

Reklamlarınızda kupon kullanın

Mobil arama reklamcılığında kullanabileceğiniz bir diğer efektif yöntem ise, “click to call” ve “click to map” uygulamalarıdır. Bu sayede müşteriler, aradıkları bir mağazanın nerede olduğunu çok rahat bulabilecekler ve eğer soruları varsa, bunu mağazaya kolay bir şekilde iletebileceklerdir. Ayrıca reklamınıza yerleştirebileceğiniz bir online kupon da reklamınızı gören kişiyi, müşteriye dönüştürme konusunda oldukça etkili olabilir. Mobil aramada başlayan sürecin, sizden değil de yan mağazanızdan yapılacak bir satış neticesine dönüşme riski her zaman mevcut. Bu riski en aza indirmek amacıyla, arama reklamlarınızda mağazanıza yönelik bir kupon veya indirim yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu şekilde mobilden gelen bir arama sonucunu mağazanızda nihayete erecek karlı bir satışa dönüştürebilirsiniz.

“Click to call” gibi reklam yöntemleri, yerel uygulamalar ve kullanıcı yorumları arama motorlarındaki listeleme kredinizi oldukça olumlu bir şekilde etkileyebiliyor. Bunun neticesinde tıklanma ve satışa dönüştürme oranlarında ciddi bir artış yaşanabiliyor.

Reklam verirken bu durumlar göz önünde bulundurulmadığında, mobil kampanyanlarda başarısızlık kaçınılmaz oluyor.

Tüm bu maddelere ek olarak ciddiye almanız gereken bir ipucu daha vermek gerekirse; arama motoru reklamlarına tıklama oranları mobil cihazlarda PC’ye göre daha fazla. Bunun sebebi de, mobil arama sonuçlarında en fazla bir veya iki adet reklam görüyor olmamız olarak yorumlanabilir. Buna rağmen, mobil arama reklamlarında satışa dönüşme oranı diğer mecralara göre daha düşük olabiliyor. Bunun en büyük sebebi de, arama motorlarına reklam veren şirketlerin henüz bir mobil siteleri olmaması olarak açıklanabilir.

Eğer siz de ürün veya hizmetiniz için bir mobil kampanya kurgulayacak olursanız, tüm mecraları birbirleriyle entegre kullanmaya gayret edin. Reklamlarınızı mobil sitenize yönlendirmek, satış oranlarını artırmak bakımından doğrudan etkili olacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. bilgilendirici yazınız için teşekkürler..

Fikrini söyle

*