18 Kasım 2018

Mobil Cihaz Kullanıcıları 2012’yi Tedirgin Geçirdi

Mobil Kullanıcılar TedirginDijital ve yazılı basında, online dünyanın büyümesiyle ilgili her geçen gün yeni açıklamalar, araştırmalar, analizler yayınlanıyor. Yayınlarda  online dünyanın giderek daha tercih edilir, daha işlevsel yanlarından bahsediliyor. Oysa katılımcıların artmasıyla sorunlar da bir bakıma artıyor ister istemez. Bu sorunların başını da “güvenlik ve gizlilik” ihlalleri çekiyor.

Bu bağlamda Truste tarafından Amerika’da akıllı telefon kullanan 2,166 yetişkinle yapılan araştırma, kullanıcıların %72’sinin geçen seneye oranla güvenlik ve özel hayatları konusunda daha tedirgin olduğunu ortaya çıkardı. Aynı araştırma katılımcıların %81’inin özel hayatlarını ve güvenliklerini tehdit edeceğini düşündüğü uygulamalardan kaçındığını da gözler önüne seriyor.

Tam da bu noktada Truste’nin CEO’su Chris Babel:“E-ticaret patlamasıyla birlikte, internete bağlanmak için mobil telefonların PC’lerin yerini aldığı şu günlerde mobil gizlilik, kullanıcıların olduğu kadar politikacıların da üzerinde durduğu bir nokta” diyerek, gizliliğin her kesim internet kullanıcısı için ne kadar önemli hale geldiğini vurguluyor.

Araştırmada sorulara verilen “sık sık” ve “bazen” cevapları geçen seneyle karşılaştırıldığında “genel tüketicinin çevrim içi gizlilik tedirginliği”nde Ocak 2013 tarihinde %2’lik hafif bir artma olduğunu gösteriyor.

Kullanıcılar en çok online alışveriş yaparken tedirgin

Mobil kullanıcılar dünyanın her yerinde olduğu gibi Amerika’da da güvenlik noktasında online dünyaya karşı hala belirli bir mesafede duruyorlar. Truste’nin araştırmasında mobil kullanıcıların en çok hangi aşamada tedirgin oldukları konusunda da değerli bilgiler yer alıyor. Online alışveriş, tüketicileri en çok tedirgin eden faaliyetlerin başını çekiyor. (%89) Online alışveriş, giderek yayılan ve tercih edilen bir faaliyet olmasına karşın yapılırken hala en çok tedirgin olunan eylem olarak ilk sırada yer alıyor. Online perakendecilerin,  mobil kullanıcıları geçen seneye oranla daha tedirgin eden dinamikleri araştırıp, kendilerini tedirgin etmeyecek biçimde interneti kullanmalarını sağlamaları gerekli. Araştırmada alışverişin hemen ardından ikinci sırada sosyal ağlar (%87) geliyor. Sosyal ağların ardından, online bankacılık(%86) üçüncü, E-mail(%82) dördüncü ve mobil uygulamalar (%77) da beşinci sırada.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*