19 Kasım 2018

Mobil Cihazlar E-ticaret Alışkanlıklarını Değiştiriyor

Mobil cihazları kullananların sayısı artık hiç olmadığı kadar yüksek. E-posta kullanımında PC’lerin yerini mobil cihazlara bıraktığından bahsetmiştik. Daha fazla insanın mobil cihazlarda daha fazla vakit geçirmesi, tüketici alışkanlıklarına doğrudan etki ediyor. Peki mobil cihazlar e-ticareti nasıl değiştirir?

KISSmetrics’in güzel bir infografikle sunduğu araştırmanın rakamları, mobil alışverişin e-ticaret adına çok önemli bir kanal haline geldiğini gösteriyor. 2012 web trafiğinin yüzde 20’sini ele geçiren mobilin oranını, 14.6 ile telefon, 5.6 ile tablet paylaşıyor. Trafik akışının yüzde 80‘ine sahip PC’lerde Windows, OSX‘e (Apple) yüzde 85 ile ezici bir üstünlük sağlamış durumda. Apple’in sahip olduğu oran yüzde 13.

Mobil alışveriş rakamları ise çok daha dikkat çekici. 2012’nin Kara Cuma‘sında 2011’e göre yüzde 40 oranında daha fazla alışveriş yapılmış. Bu alışverişlere ödenen toplam rakam yüzde 190 artarken, bu rakamları ödeyen kişilerin artış oranı ise yüzde 166.

Mobil deneyimlere de yer veren araştırmaya göre, kullanıcılar bir web sitesini terk etmeden önce mobilde 5, Pc’de 3 saniye vakit geçiriyorlar. 2013 yılında mobilden internete  bağlanmanın, PC’den daha fazla olacağının beklenmesini araştırmanın en ilham verici bilgisi olarak değerlendirebiliriz.

2012 yılındaki sosyal ve mobil ticarete göz attığımızda e-ticaretin toplam ticaret hacminden aldığı payın hala çok küçük olduğunu görüyoruz. 2013’e ait öngörüler mobil ticaretin artacağı yönünde. Bütün bu rakamlar e-ticaret siteleri için bir rehber niteliği taşıyor. Mobile hızlı ve başarılı entegre olan sitelerin bir adım öne geçeceğini anlatan bir rehber.

Araştırma ile ilgili yayınlanan infografiği sizinle paylaşıyoruz.

mobil cihazlar e-ticareti nasıl değiştirir



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*