14 Kasım 2018

Tüketicilerin Mobil Cihazlarda Geçirdiği Süre Artıyor

Araştırma şirketi eMarketer‘ın açıkladığı son verilere göre mobil cihazlar kullanılarak oyun, müzik, internet ve uygulama kullanımı gibi faaliyetlerde geçirilen süre son iki yıl içinde iki katından fazla artış gösterdi.

2012 yılında ABD’li tüketicilerin mobil cihazları vasıtasıyla harcadığı zamanın 2010 yılına göre yüzde 51.9 oranında artarak, günlük 34 dakikadan 82 dakikaya yükseldiği vurgulandı. Açıklanan bu süreler içerisinde telefon görüşmelerinin yer almadığını da belirtelim. Araştırma ABD’deki tüketiciler baz alınarak hazırlandı ancak dünyadaki genel durumun bundan farklı olmadığının da altını çizmek gerek.

Mobil cihazlardaki bu artış oranlarına karşın, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile internet bağlantılı televizyonlar gibi diğer mobil olmayan internet bağlantılı aygıtlarda geçirilen süre de artıyor; ancak önceki yıllara göre ciddi bir yavaşlama söz konusu. Kullanıcıların gün içerisinde online olarak geçirdikleri toplam süre, 2011 yılında 167 dakika iken bu yıl yüzde 3.6’lık bir artış oranıyla 173 dakikaya yükselmiş bulunuyor.

Müşteri profilindeki bu hızlı değişim de, tüm planlarını geleneksel mecralara göre kurgulayan reklamcıların uykularını kaçırmaya yetiyor bile. ABD’deki mobil reklamcılık hacminin yıl sonunda 2.61 milyar dolara, 2016 yılında ise 12 milyar dolara çıkması da diğer beklentiler arasında. Tüketicilerin mobil cihazlarda daha fazla zaman geçirmeye başlaması, mobil ticaretin de hayatımızın önemli bir parçası haline geleceğinin alametlerinden birisi aslında. Mobil ticaretin, 2015 yılında 119 milyar dolarlık bir hacme sahip olacağı tahmin ediliyor. Özellikle her gün yeni bir gelişmeye tanık olduğumuz mobil teknoloji alanındaki imkanlar, pazarlama ve alışveriş kavramlarını da kökten değiştirdi. 2011 yılında satılan her 3 cep telefonundan 1’inin akıllı telefon olduğunu ve bu cihazların sunduğu QR kodlar, NFC, mobil cüzdanlar ve “Augmented Reality” gibi mobile özel uygulamaların olaya farklı bir boyut getirdiğini gözlemliyoruz.

İşin daha ilginci; Her 5 kişiden 1’i televizyon izlerken mobil cihazlarından ürün araştırması yapıyor. Yani televizyon karşısındayken bile insanlar gözlerini akıllı telefonlarından ayırmıyorlar. Tüm bu veriler ışığında geleneksel medyanın hala geniş kitlelere ulaşabilmek açısından en verimli reklam kanallarından birisi olduğunu ancak tahtının çok yakın bir tarihte mobil cihazlar tarafından ele geçirileceğini de belirtmek gerek. Türk e-ticaret sitelerinin de, her şey için çok geç olmadan mobil planlarını gözden geçirmeleri gerekiyor. Mobile duyarlı web sitesi tasarımları veya mobil uygulamalar ile bu yeni alışveriş modelinde yerini ayırtmaya başlayan girişimlerin, rakiplerinin bir adım önüne geçeceğinin altını çizelim.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Caner aktaş der ki:

    Öncelikle elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.
    bu oranların Türkiye özelinde karşılığı nedir acaba ?

Fikrini söyle

*