18 Kasım 2018

Mobil Cihazlarda Mağaza İçi Wi-Fi Kullanımı Artıyor

Wi-FiWi-Fi yavaş ama kararlı biçimde mobil alışverişin parçalarından biri oluyor. JiWire‘ın 2012 4. çeyreğini kapsayan dünya çapındaki araştırmasına göre, son 12 ayda wi-fi lokasyonları 682,929’dan 820,262’ye ulaştı. Bu durumun fiziki mağazalara bir iyi bir de kötü haberi var; mobilden alışveriş yapanların elini güçlendirirken, fiziki mağazalara da yeni satış teknikleri yaratma imkanı sunacak.

Tüketicilerin bir ürünü fiziki mağazada görüp inceledikten sonra internetten almasına ”showrooming” dendiğinden ve Best Buy’ın bu durumu engelleme çabalarından bahsetmiştik. Araştırma gösteriyor ki, her 10 Amerikan akıllı telefon kullanıcılardan 9’u mobil alışverişe yönelmese bile telefonunu kullanıyor. Bu da Best Buy’ın çabasına dahil olmak isteyen fiziki mağazaların sayısının artacağının göstergesi.

JiWire’ın araştırmasına göre, fiziki mağazada akıllı telefonlarını Wi-Fi ile kullanan kadın(%63,9) ve erkeklerin(59,1) birincil amacı fiyat karşılaştırmak.  Ürüne dair başka teklifleri değerlendirmek ve indirim kuponu yakalamak isteyenlerin cevabı listede ikinci sırada yer alırken, tüketici yorumlarını merak edenler ise üçüncü sırayı oluşturuyor.

Wi-Fi kullanımı gibi mobil ödeme sistemleri de gelişimini sürdürüyor. 2012’nin başında mobil ödeme sistemlerini kullananların oranı yüzde 37 iken, 2012’nin sonunda hızlı bir yükselişle yüzde 51‘e ulaştı. PayPal; yüzde 23‘ten, yüzde 32‘ye çıkarak bu yükselişten en çok pay alan şirket olurken, Amazon yüzde 14‘ten yüzde 20‘ye çıktı. Henüz istediği pazar rakamlarına ulaşamayan Google e-Cüzdan ise küçük bir sıçrayışla yüzde 9‘dan yüzde 10‘luk bir pay elde etti.

Fiziki mağazaların gelişen mobil ticaret ve ödeme sistemlerinden avantaj sağlamaları için bu gelişimleri tüm kanallarda benimsemesi gerekiyor. Tüketici mağazada dolaşırken mobile endeksli yeni satış teknikleri çıkarmak  fiziki mağazaları showrooming‘den sakınacak bir başka çözüm olarak görünüyor.

Satış rakamları düşünüldüğünde mobil cihazların yeni bir pazarlama kanalı olarak kullanılması şaşırılacak bir sonuç değil. Araştırma rakamları da bu durumu kanıtlıyor. Mobil ödeme sistemlerinin 2013 hacmi 2,12 milyar dolarken 2016’da bu rakamın 62,24 milyar dolara ulaşması bekleniyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*