21 Kasım 2018

Mobil Cüzdanlar Tüketicilerin İlgisini Çekmiyor

Geçtiğimiz sene boyunca aralarında Google ve Paypal‘in de bulunduğu pekçok büyük firma mobil cüzdan alanında yer almak adına sıkı rekabete girmişti.

Google Mobil Cüzdanın gerçekleştirdiği işbirliklerine rağmen bir türlü hedeflediği başarıyı yakalayamadığı konuşulurken, Paypal ardı ardına getirdiği yeniliklerle mobil cüzdan alanına farklı bir bakış açısı katmayı ve tüketicilerin satın alım prosesini kolaylaştırmayı hedeflediğini paylaşmıştı.

Dijital pazarlama firması Catapult Marketing tarafından yeni yayınlanan bir araştırma ise, tüketicilerin bakış açılarıyla, mobil cüzdanların günlük hayatta yer almasına henüz daha zaman olduğunu ortaya çıkardı.

ABD’de 250 tüketici ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, tüketicilerin %41’i mobil cüzdanlarla kesinlikle ilgilenmiyor, %17’si ise çok fazla ilgilenmediklerini iletiyor.

Mobil cüzdanlarla çok ilgilendiklerini açıklayan tüketici kitlesi araştırmada %15 olarak belirtilirken, tüketicilerin %17’sinin konu hakkında nötr kaldıkları, %10’unun ise biraz ilgilendikleri paylaşılıyor.

Mobil cüzdanda da mobil alışverişte olduğu gibi güvenlik endişeleri tüketicilerin en fazla rahatsızlık duyduğu husus olarak belirlenirken, katılımcıların %67’sinin bu konuda çok büyük endişelerinin olduğu araştırma ile ortaya çıkıyor.

Katılımcıların sadece %2’si güvenlik sorunlarını önemsemezken, %47’si mobil cihazları çalındığı takdirde mobil cüzdanlarının akıbeti konusunda çok fazla endişeleneceklerini açıklıyorlar.

Aynı konuda çok olmasa da endişe duyacaklarını belirten tüketici kesimi %26 iken, %13 nötr kalıyor, %7 ise endişelenmeyeceğini açıklıyor.

Araştırmasında mobil cüzdan sunmaya başlayan firmaları karşılaştıran Catapult Marketing, tüketicilerin güveni söz konusu olduğunda Paypal’in açık ara farkla önde olduğunu paylaşıyor.

Mobil cüzdan konusunda Paypal’e güveneceklerini belirten tüketici kesimi %50 olarak belirtilirken, Paypal gibi bu alana oldukça büyük yatırımlar yapan Google’a güven oranı %18 olarak açıklanıyor.

Araştırmaya göre bu iki firmayı %15 oranı ile American Express, %13 oranı ile Verizon, %10 ile AT&T, %9 ile Target ve %8 ile Apple takip ediyor. Tüketicilerin oldukça büyük bir çoğunluğu olan %42’si ise mobil cüzdanlar söz konusu olduğunda hiçbir firmaya güven duyamayacaklarını belirtiyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*