17 Kasım 2018

Mobil E-postalara Az Tıklansa da Tıklama Başına Gelir Daha Fazla

mobil e-posta
E-posta pazarlamasında e-postaların en çok açıldığı günün Salı, tıklama oranının ise en yüksek olduğu günün Cuma olduğuna geçtiğimiz haftalarda değinmiştik. E-posta açılma ve tıklama oranının en yüksek olduğu cihazlar her ne kadar masaüstü bilgisayarlar olsa da son yapılan araştırmalar, mobil üzerinde açılan e-postaların tıklama başına daha fazla gelir sağladığını ortaya koyuyor.

Email marketing’den yararlanan markalar, bu açılma oranlarını artırmak için çeşitli yöntemler deniyorlar; fakat bu yöntemler arasında mobile ağırlık vermek yoksa markalar bir kesim kullanıcıya ulaşamıyor. Yapılan başka bir araştırma mobilde açılmayan e-postaların kullanıcılar tarafından dikkate alınmadığını ortaya koyuyor.

Yesmail’in yaptığı başka bir araştırmaya göre ise mobilde açılan e-postaların kullanıcılara doğru zaman ve doğru yerde ulaşma olasılığı daha yüksek. Her ne kadar akıllı telefon veya tabletler üzerindeki e-postalardan siteye yönlendirmeler, PC’ye kıyasla daha az olsa da, tıklama başına gelire bakıldığında mobilin daha fazla bir getirisi olduğu öne çıkıyor.

Üçüncü çeyrekte gönderilen 5 milyar e-posta üzerinden bir değerlendirme yapan şirket, mobilden gelen tıklama başına gelirin, PC’ye kıyasla iki kat olduğunu belirtiyor. Mobilden tıklama başına gelir ortalama olarak 7,14 dolarken, PC’de bu rakam 3,26 dolar olarak görülüyor.

Mobilden e-posta açılma oranları ise %16 olarak belirtiliyor ve bunların çoğunluğu iPad üzerinden geliyor. Mobilde tıklama başına daha fazla gelir elde ediliyor olsa da genele bakıldığında kullanıcılar PC’ler üzerinde 61,06 dolarlık alışveriş yaparken, mobilden ortalama olarak 58,64 dolarlık alışveriş yapılıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Merhaba,
    Cok faydali bilgiler paylastiginiz icin tesekkur ederim. Bu bilgiyi kullanmak istiyorum, kaynagini da paylasabilir misiniz? (Or: techcrunch, mashable…)

    • Sinan Oypan der ki:

      Merhaba, kaynak zaten yazının içinde mevcut. 3. paragraftaki linke tıklarsanız kaynağa ulaşabilirsiniz.

Fikrini söyle

*