19 Kasım 2018

Mobil E-ticaret Android Üzerinden Yürüyecek

Android mobil işletim sistemi tüm rakiplerine karşı Pazar payını daha da geliştirdi ve rekor bir seviyeye getirdi. Yeni açıklanan rakamlara göre, Android artık neredeyse tüm mobil interneti domine etmek üzere.

2014 yılının ikinci çeyreğinde 295,2 milyon akıllı telefon sevk edildi. Bu yıl toplam akıllı telefon pazarı %49 büyüdü. Geçen yıl bu rakam %27 civarındaydı.

Yine 2014 yılının ikinci çeyreğine baktığımızda Android’in %85 pazar payının olduğunu görüyoruz. Apple aynı çeyrekte 35,2 milyon telefon sevk etti ve %11,9 pazar payı yakaladı. Samsung 74,5 akıllı telefon sevkıyatından sorumlu. Çok görünebilir ama Samsung’un Pazar payında ciddi bir düşüş var. Geçen yıl aynı dönemde %33 olan pazar payı, bu yıl %25’e gerilemiş durumda.

Bu rakamlara baktığımızda Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlar pazarın %96,9’unu kapsıyor. Windows Phone ve Blackberry hakkında detaylı rakamlar yok, ancak basit bir matematikle ikisinin ve diğer tüm mobil işletim sistemlerinin toplamının %3,1 olduğunu görüyoruz.

Görünüşe göre eskiden PC pazarında Microsoft sayesinde olduğu gibi, Android sayesinde de akıllı telefon pazarı da bir işletim sistemi tekelleşmesi yaşayacak gibi görünüyor. Android’in düşük masraflı hizmetleri ve kullanıcı dostu yapısı tüketicilerin ve telefon üreticilerinin dikkatini cezbetmeyi sürdürüyor. Rakip işletim sistemi üreticileri acilen yepyeni tasarımlar ortaya koymaz ve inovatif adımlar atmazlarsa, tamamen pazardan silinme tehlikesiyle karşı karşıyalar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*