18 Kasım 2018

Mobil E-Ticaret, Ticaretin Kendisi Olacak

Mobil cihazların e-ticaret üzerinde ne kadar etkili olduklarını uzun bir süredir yazıyoruz. Mobil e-ticaret veya kısaca m-ticaret denilen, aslında yıllar içerisinde firmaların değil, kullanıcıların ön ayak olması ile gelişmiş bu kavram, çok popüler olmasına karşın uzun süre aramızda olmayacak. Nedeni, çoğu kavram veya teknoloji gibi unutulup gideceği değil; tam tersine tek ve gerçek ticarete dönüşmesi.

Örneğin 2015’in Mobil Pazarlama ve E-Ticaret Trendleri‘ne baktığımız zaman, mobil ödeme ve ticaretin yalnızca cep telefonu ve tablet ile sınırlı kalmayacağını, kol saatimizden otomobilimizin yol bilgisayarına kadar gireceğini görüyoruz. Ekosistemin bu şekilde gelişmesi, cihazların sürekli olarak hem birbirleri ile, hem de internet ile bağlantılı olmaları ile kullanıcı açısından kullanımı ve deneyimlenmesi kolay bir hale gelecek. Mobil cihazlar ile mağazalarda doğrudan ödeme yapılacağı için, kullanıcılar zaten cüzdan kullanma ihtiyacı bile hissetmeyecekler. Pazarlama faaliyetleri de yine mobil üzerinden ve video içerikler ile gerçekleştirileceği için, kullanıcının herhangi bir alışverişini yaparken mobil cihazını elinden bırakmasına gerek olmayacak. Dahası, herhangi bir ürün veya hizmetin online alışverişini yaparken mobil cihazı haricinde başka bir alternatife gerek duymayacak. Mobil videonun mobil pazarlamaya nasıl katkı sağlayacağını, Facebook Genel Müdürü Fırat Dirik ile yaptığımız röportajda okuyabilirsiniz.

Veriler ne diyor?

mobile-ecommerce-sales

Tabi yalnızca öngörüler ile değil, bu öngörüleri oluşturan gerçek veriler ile hareket etmek gerek. Gerçekten mobil e-ticaret veya m-ticaret, tüm dünya çapındaki e-ticaretin ne kadarını oluşturuyor? Yani ne kadarlık bir pasta dilimi için mobil teknolojileri düşünmemiz ve yatırım yapmamız gerekiyor?

Bu sorunun iki cevabı var. Biri çok kısa: Dünya Çapında E-Ticaretin Dörtte Biri Mobilden. Yani mobil dediğimiz anda, %25’lik büyük bir dilimden bahsediyoruz. Dörtte birlik bir pay ilk bakışta çok çekici gelmeyebilir. Ancak unutmayın ki bu tüm dünyanın, bir yıllık ortalaması. M-ticaretin yıldan yıla %11 arttığını ve bu artışın giderek hızlandığını düşünürsek, basitçe önümüzdeki yıl bu oranın en az %35 olmasını bekliyoruz. Üçte birlik bir dilim, çok daha ciddi. Ancak daha bitmedi.

Mobil e-ticaret, özel günlerde özellikle patlama gösteriyor. En son arkamızda bıraktığımız ciddi oranda daha fazla alışverişin yapıldığı yılbaşı alışveriş sezonuna baktığımızda Yeni Yılda E-ticaret Trafiğinin Yarısı Mobilden Geldi demek doğru oluyor. Unutulmaması gereken şu ki, bu oran da yıldan yıla artacak. Mobil olmayan e-ticaretin tamamen ortadan yok olmasına 10 yıldan az kaldığını rahatlıkla öngörebiliriz.

Cihazlar arası entegrasyon

2015’te pazarlamacılar için çok daha iyi cihazlar arası ve ekranlar arası stratejiler türeyecek. Bu strateji geliştirmelerinin çoğu bu çeyrekte toplanacak verilere dayandırılacak ve görünüşe göre bu veriler arasında mobil telefon numaralarına daha fazla önem verilecek.

2014’ün son çeyreğinde mobil ve tablet kullanımına yönelik, özellikle sitelerinin mobil ve tablet optimizasyonunu yapmış perakendeciler arasında, daha fazla veri toplanıldığını göreceğiz. Bir şeyleri satın alma eylemi artık gititkçe daha fazla mobil cihazlarla gerçekleşiyor. Eskiden mobil cihazlar yalnızca ürünleri ve fırsatları araştırmak içindi, satın alma masaüstü bilgisayarlar ile yapılırdı.

Bu yüzden 2015 yılı, mobil ekranlar arasındaki davranışları anlamak için en iyi yıl olacak. Mobil cihazlar üzerinden gerçekleşen medya tüketimini, kullanıcıların gözünden anlamamız ve analiz etmemiz, süreç içerisindeki tüketicilerin potansiyel algı ve davranışlarını belirlememiz ilk defa bu kadar kapsamlı olarak 2015 yılında gerçekleşecek.

Uzmanlar, analiz merkezlerinin özellikle video yaratım süreçlerine destek ve yönlendirme için iyi analizler yapmaları gerektiğini belirtiyorlar. Özellikle yayın frekansı ve kullanıcının reklamları geçmesi konularında. Ayrıca bu analizler ile birlikte orijinal içerik üretiminde de artış bekleniyor.

Bu tarz kullanıcı analizleri ile birlikte, pazarlama için video içerik üretebilecek teknik ve altyapıya sahip, ama orijinal içerik konusunda sıkıntı çeken firmalar, en azından hedef kitlelerinin davranışlarına yönelik bir çerçeve belirleyip, süreçlerin nasıl yürümesi gerektiğine dair fikirleri olacak.

Mobilin geleceği nereye gidiyor?

mobile-payments

Bütün bunlardan sonra, mobil e-ticaretin nereye gideceğini belirlemek kolay: 2018’de E-ticaret Hacminin Yarısını Mobil Ticaret Oluşturacak. Bu tabi ki global hacim için bir tahmin ve telaffuz edilen rakamlar 626 milyar dolar seviyesinde.

Mobil eğer doğru kullanılırsa, kullanıcıya ulaşabilmek ve kullanıcıyı tüketiciye, sonra da müşteriye dönüştürmek için harika bir platform. Her ne kadar tüm pazarlama ve reklam mantığını mobil platformlar için tekrar gözden geçirmek gerekse de, klasik yöntemler yine de işe yarıyor. Örneğin ABD’de E-postaların Yüzde 65’i Mobil Cihazlardan Açılıyor. Bu oran, masaüstü veya dizüstü bilgisayarının başında oturan çoğunluk çalışan nüfus göz önünde bulundurulduğunda muazzam ve şaşırtıcı bir oran. Ayrıca 2014 yılında Mobilden Açılan E-postaların Geri Dönüşümleri Yüzde 52 Arttı. Yani elimizde iki kesin veri var: E-posta, mobil cihazlarda daha çok okunuyor ve kullanıcılar e-postaya mobil cihazlardan daha çok tepki veriyor. E-posta stratejilerinizi mobile uyarlamadıysanız, acilen bu işe girişmenizi öneririz. Hemen, şimdi.

Mobil teknolojileri kim ne kadar kullanıyor?

Peki, mobil cihazlar gerçekten ne kadar çok kullanılıyor? Çok kullanıldığını elimizdeki verilerden, etrafımızdaki insanlardan hatta kendimizden biliyoruz. Dahası elimizde, mobilin önlenemez yükselişi ve aslında nasıl da hayatımızdaki her şeyin yerine geçeceğine dair çok somut bir verimiz var: Mobil Kullanım Süresi TV İzleme Süresini Geçti. Hem de, dünyanın en çok, en sık ve en uzun süre televizyon izlenen ülkesi Amerika’da. Bu durumun gerçekleşmesindeki en büyük pay ise Y Kuşağı dediğimiz, iş hayatına yeni atılan veya atılmak üzere olan genç nüfus. Mobil teknolojileri, önceki tüm kuşaklara göre açık ara farkla daha yoğun ve akıllıca kullanıyorlar. Ayrıca, ya kendi satın alma kararlarını vermeye başladılar veya vermek üzereler. Dolayısıyla firmaların bu kuşağı kaçırmaması için mobil teknolojilere ciddi yatırım yapması gerekiyor. Y Kuşağı’nı kaçırıdığınızda, onların halefi diyebileceğimiz Milenyum Kuşağı’nı hepten unutun. Bu iki kuşağa hitap edememeniz demek, online iş süreçlerinizin basitçe yok olacağı anlamına geliyor. Çünkü Mobile Yatırım Yapmayan İşletmeler Y Kuşağını Küstürüyor. Durum bu kadar net.

Geleceği bir kenara bırakıp şu anki duruma baktığımızda, Mobilde Y Kuşağı Yaratıyor, X Kuşağı Tüketiyor gibi bir denklem ile karşı karşıyayız. Yani zaten mobil üzerinden tüketilen içeriğin çoğu Y Kuşağı’na ait ve hiç birimiz gibi X Kuşağı da bu dünyada kalıcı değil.

Özetlemek gerekirse: Mobil platformlara yatırım yapmıyorsanız, yok olup gideceksiniz. Bu belki uzun sürecek, ilk zamanlarda pek hissedilmeyecek. Ancak elimizdeki verilere göre mobil e-ticarete, mobil pazarlamaya, mobil teknolojilere ve platformlara kendini uyarlayamamış iş süreçlerinin varlıklarını uzun süre korumaları mümkün değil.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*