16 Kasım 2018

Mobil Evrenin En Popüleri Android, En Hızlı Büyüyeni Apple

ComScore‘un mobil pazarına ışık tutan yeni abonelik araştırmasında birbirinden ilginç detaylara ulaşıldı. Raporda, Android’in en çok tercih edilen işletim sistemi, Apple‘ın ise en hızlı büyüyen akıllı telefon şirketi ünvanına sahip olduğu vurgulandı.

ABD mobil pazarındaki aktif kullanıcı davranışlarına odaklanan son çeyrek araştırması, 30 bin Amerikalı tüketici üzerinde gerçekleştirildi. Amerika’da 234 milyon mobil kullanıcısının olduğu belirtilen raporda, akıllı telefon kullanım oranının %4’lük artışla 110 milyona ulaştığı belirtiliyor. Ayrıca akıllı telefon penetrasyonunun ise %47 gibi bir orana sahip olduğunun da altı çiziliyor.

Açıkladığı son çeyrek raporuna göre; bugüne kadar dünya çapındaki en büyük satış rakamlarına ulaşan Samsung kullanıcıları, mobilden internete bağlanma konusunda geride kalıyor. Bunun sebeplerinden biri olarak da, henüz tüm Samsung kullanıcılarının akıllı telefonlara geçiş yapmamış olması gösterilebilir.

Aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi, tüm mobil telefon satışlarında Samsung %25.6’ya, LG %18.8’e, Motorola ise %11.7’ye geriledi. Buna karşın, Apple ve HTC pazar paylarını yükseltmeyi başarabilmiş.

Google’ın Android’i 51.6’lık pazar payı ile liderliğini sürdürmeye devam etmesine karşın, son çeyrekte %0.6 gibi düşük bir büyüme oranı gerçekleştirdi. 32.4% ile ikinciliğini sürdüren Apple, henüz piyasaya yeni bir cihaz sürmemesine karşın, diğer birçok platformda da pazar payını büyütmeye devam etti. Ayrıca RIM, Microsoft and Symbian işletim sistemlerinde de kullanım düşüklüğü yaşandığı açıklandı.

Araştırma sadece cihazlarla sınırlı kalmıyor. ComScore ayrıca kullanıcı alışkanlıklarıyla ilgili de bazı bilgileri paylaştı.

Bu dönemde SMS gönderiminde de ufak bir artış yaşandığına şahit oluyoruz. Tüm mobil kullanıcıların %75’i geçtiğimiz çeyrekte telefonlarından mesajlaşmayı tercih etti. Tüketicilerin %51.4’ü herhangi bir uygulamayı kullanırken, %50.2’si de mobil cihazlarında browser kullanmayı tercih ediyor. Fakat son çeyrekteki uygulama kullanım oranı, önceki çeyreklere göre daha hızlı bir büyüme kaydetti. Bu da gün geçtikçe daha da büyüyen uygulama pazarının cazibesiyle doğru orantılı bir gelişme.

Mobil cihazlarda sosyal ağ kullanımı da yükselmeye devam ediyor. Sosyal Medya siteleri ve bloglar, tüm mobil abonelerinin %36.9’u tarafından kullanıldı. Buna ek olarak kullanıcıların  %33.4’ü telefonlarında oyun oynadı, %27.6’sı da mobil cihazlarında müzik dinlemeyi tercih etti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*