15 Kasım 2018

CloudArena: Mobile Uyumlu İnternet Siteleri Otel Rezervasyonlarını Yüzde 10 Artırdı

cloudarena
2013’ün ikinci çeyreğinde Türkiye’deki mobil penetrasyon oranın %17’ye yükselmesi ve 12 milyon civarında mobil internet kullanıcı sayısının olması mobil cihazlar üzerinden yapılan online işlemlerinde sayısını artırıyor. Yaz sezonun gelmesinin ardından, konaklama ve turizm sektörünün hareketlenmeye başladı ve mobil cihazların bu sektördeki kullanım oranı da bu doğrultu da artış gösterdi.

Turizm sektörü için bulut tabanlı servisler sunan CloudArena’nın verilerine göre iş gezilerinin %36’sında, tatillerin ise %40’ında konaklanacak yerler mobil uygulamalar üzerinden bulunuyor. 2011’in son çeyreğinde kurulan ve yatırımcıları arasında Hasan Aslanoba ve 212’nin bulunduğu CloudArena Kurucu Ortağı Tolga Yalçınkaya, bilgisayarlardan yapılan rezervasyon ve konaklama yeri aramalarının halen daha büyük bir çoğunluğu oluşturduğunu; ancak mobilin önümüzdeki dönemlerde daha da etkili olacağını belirtiyor.

Tüketicilerin %38’i bilgisayar üzerinden konaklama tesisi ararken, %15’lik bir kesim ise tabletlerde bu arayışı yapıyor. Kullanıcıların neredeyse yarısı ise bu arayışa akıllı telefonlarda başlıyor. Bu bilgiler doğrultusunda tüketicilerin bir rezervasyon yapmadan önce birden çok cihaz kullandığını söylemek mümkün.

Tolga Yalçınkaya

Gecelik konaklama arayanların %12’si, iş amaçlı seyahat yapanların %17’si mobil uygulamaları tercih ederken, mobil tarayıcıdan yararlananların oranları %35 ve %38 olarak öne çıkıyor. Bu durumda mobil uygulama mı mobile uyumlu site mi ikileminde mobil sitelerin daha ön plana çıktığı görülüyor.

Mobile uyumlu internet sitelerinin otel rezervasyonlarını %10 artırdığı da araştırmada çıkan bir diğer sonuç. Son dönemlerde markaların mobil cihazlardan aldıkları trafiğin artması da şirketlerin mobil ticareti ciddiye alması için başka bir neden olarak gösterilebilir. Bunların yanı sıra kullanıcıların %60’ı otel fotoğraflarını incelemek, %40’ı tesisler hakkında bilgi almak ve %42’si de yerel tesisleri araştırmak için mobil cihazlarından faydalanıyor. Bu tüketicilerin ise %56’lık bir bölümü bu bilgileri mobil cihazıyla ile sosyal ağlarda paylaşıyor.

Yalçınkaya, 2016 yılında otel rezervasyonlarının %32’sinin mobil cihazlar üzerinden gerçekleşeceğini belirtirken, mobile uyumlu web sitesi olan seyahat acente ve otellerin bir adım daha öne çıkacağına dikkat çekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*