20 Kasım 2018

Mobil İstanbul Bu Kez Mobil Reklamlarda Fayda Analitiğini Ele Alacak

mobil_istanbul-mobil-appflyer

Ağustos 2013’ten beri internet ekosistemde daha başarılı ürün geliştirme bilincini yaymak amacı ile uygulama geliştiricileri, girişimcileri, profesyonelleri bir araya getiren Mobil Istanbul 3. sezon açılışını önemli bir konu ve değerli bir misafir ile yapıyor.

04 Kasım 2015 Çarşamba akşamı 19:00’da Starters Hub’da gerçekleşecek etkinliğin konusu “Mobil Reklam Harcamaları için Fayda Analitiği” olacak. Appsflyer’dan Alex Grach mobil uygulamalar için reklam harcamalarını nasıl daha verimli yapabileceğimizi anlatacak.

Alex Grach sunumunda mobil reklam ekosistemiyle ilgili olarak“Harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor ama hangi yarısı, durumundan nasıl kaçınırım”, “Mobil Attribution pazarını durumu nedir?”, “iOS ve Android için En Faydalı 25 Medya Kanalı nedir?”, “Hangi medya kanalların daha yüksek retention oranına sahip kullanıcı getiriyor?”, “Hangi kanallar hem daha çok download getiriyor hem de kaliteli kullanıcı getiriyor?” ve “Hangi markalar, ülkeler, dil ve OS versiyonları en iyi retention oranına sahip?” konularına değinecek.

İlgili yazı: Mobil tıklama başına ödeme reklamları ne kadar kazandırıyor? [Araştırma]

Mobil Reklamlar İçin Fayda Analitiği Neden Önemli?

Mobil uygulamaların daha fazla indirilmesi için yapılan reklam harcamalarının geri dönüşleri takip edildiğinde “harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor” hissine kapılabilirsiniz ve daha kötüsü bunun hangi yarısı olduğunu bilemiyorsunuz. Reklam bütçenizi harcadığınız mobil reklam ağları, sosyal ağlar ya da televizyon reklamları gibi farklı kanallarda verimlilik; uygulamanın kendisi, bu kanallarda ilettiğiniz mesaj ve bu kanallardaki takipçilerinin davranış şekilleri gibi birçok faktöre göre farklılık gösteriyor.

Üstelik problem sadece kullanıcı kazanma maliyetlerinizi optimize etmek değil. Diğer yandan da hangi kanaldan gelen kullanıcının retention ve  LTV oranlarının daha iyi olduğu öğrenmek, bütçe planlamasını da ona göre yapmak gerekiyor. Bütün bunlar hangi kanala ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği kararını daha önemli hale getiriyor. Hangi kanalın hangi faydayı sağladığını anlamak zor olabiliyor.

 

mobil_istanbul-mobil-appflyer

Mobil reklamda faydayı ölçmek

Faydayı ölçümlemek ve yorumlayabilmek geliştiriciler, girişimciler, markalar, ajanslar, reklam veren, mecra satanlar, özetle bu işin herhangi bir aşamasında bulunan herkesin gündeminde olan bir konu ve nasıl verimli yapılır sorusunun da net bir cevabı bulunmuyor. Tur tur data iterasyonları, pazarlamacının ürününü ve kanalları daha iyi tanıması ile birlikte verimlilik artsa da bu süreçte bütçenin büyük kısmı boşa harcanmış oluyor.

Bu sebeple işi kolaylaştıracak pazarlamacıya / geliştiriciye / girişimciye daha fazla data sağlayacak konularda kanallar için fayda analizi yapmak büyük fayda sağlıyor. Alex Grach e-ticaret şirketlerinin mobil reklam gelirlerini artırmak ve mobil uygulamalardan yararlanmak konusundaki deneyimlerini sektör temsilcileriyle paylaşacak.

İlglii yazı: Facebook sayfalar mobil sürüme online alışveriş desteği geliyorSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*