14 Kasım 2018

Mobil Kullanım Süresi TV İzleme Süresini Geçti

ABD’de Flurry.com’un yaptığı araştırmaya göre tarihte ilk defa mobil kullanıcılar, televizyon seyircilerinin önüne geçti. Televizyon kültürünün doğduğu ve geliştiği, dolayısıyla bir nevi kalesi olan ABD’de ilk defa televizyon haricinde herhangi bir cihaz, televizyon izlemekten daha çok kullanılır hale geldi.

Bunun mobil cihazlar olması şaşırtıcı değil. Araştırmaya göre günde ortalama 2 saat 48 dakika televizyon seyredilmesine karşın, mobil cihazlar 2 saat 57 dakika kullanılmaya başlandı. Araştırmacılar, kullanıcıların mobil cihazlarını daha çok televizyon seyrederken bir yan ekran gibi kullandıklarını belirtiyorlar. Bu durum, aslında izleyicinin tüm dikkatini televizyona vermediğini de gösteriyor. Mobil cihazlar televizyonlardan ekran süresi çaldıkları gibi, görünüşe bakılırsa kullanıcıların dikkatini de daha çok çekebilmeye başladılar. Yıllar içerisinde ABD’de televizyon ve mobil cihaz kullanım sürelerini aşağıdaki grafikte görebilirsiniz. Üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü halini görüntüleyebilirsiniz.

bii-sai-cotd-time-spend-media-1

 

Bu yeni bilgi eşliğinde önümüzdeki yıl özellikle online ve dijital pazarlamacılar yeni mobil reklam teknikleri araştırmaya başlayacaklardır. Televizyon artık görünüşe göre tüketim medyasının kralı değil. Bundan sonra da olamayacak gibi duruyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*