16 Kasım 2018

Mobil Kullanım Alışkanlıkları ve Optimizasyon

Dünya üzerinde e-ticaret sektörünü en yoğun yaşayan ülke olan İngiltere’de mobil cihaz ve cep telefonu sahiplerinin beşte dördü, cihazlarını internette gezmek ve alışveriş yapmak için kullanıyorlar. Bu yüzden markaların sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri ve mobil optimizasyona ciddi yatırım yapmaları gerekiyor.

Internet Advertising Bureau tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre tüketicinin satın alma sürecinde mobil cihazlar sanılandan daha önemli bir yer işgal ediyor.

2000 İngiliz tüketici ile yapılan araştırmaya 16-70 yaş arasında demografik olarak oldukça geniş bir grup katılmış. Bu kitlenin %81‘i internette bir uygulama yardımı ile her gün sörf yapıyor ve 25-34 yaş aralığında bu oran %90‘lara çıkıyor.

Cep telefonu sahipleri arasında, internetten ürün bilgisi arama konusunda tercih edilen birincil cihaz cep telefonu. İkinci ise dizüstü bilgisayar. Yani cep telefonu kullanıcıları, bilgisayarları olsa bile yine de cep telefonlarından ürün aramayı tercih ediyorlar.

Bu durum çok ilginç. Çünkü kullanıcı, o sırada ulaşabileceği yalnızca cep telefonu olduğu için internete bağlanmıyor. Başka cihazlar önünde açık olsa bile yine de cep telefonunu tercih ediyor.

İki rapor, bir rapordan iyidir

2012-CTIA-Mobile-Wireless-Usage-Statistics

Şimdi bu bilgileri, Kaspersky‘nin yaptığı bir araştırma ile karşılaştıralım:

Araştırmaya göre, internet kullanıcılarının %77’sinin internete bağlanırken birden çok cihaz kullandıkları ortaya çıktı. %73 oranında internet kullanıcısının internet bağlantısı için “çoğunlukla” masaüstü ve dizüstü bilgisayarları tercih ederken, %16’sı cep telefonunu, %11 ise tabletleri tercih ediyor.

Araştırmaya katılanlar arasında internete bağlanmak için cep telefonunu çeken en yoğun kitle Orta Doğu, Latin Amerika ve Asya’da. Bu coğrafyalardaki kullanıcıların ortalama %27’si internete bağlanmak için cep telefonunu tercih ediyor. Demografik olarak bakarsak, internete cep telefonu ile bağlanmayı tercih eden en büyük kitle (özellikle moda sektöründeki online perakendecileri çok sevindireceğini tahmin ediyoruz) 16-34 yaş arası kadınlar.

Küçük ülkeler büyük fırsatlar

İnternete bağlanmak için cep telefonu kullanan en yoğun kitlenin Orta Doğu, Latin Amerika ve Asya ülkeleri olması, bir tezimizi doğrular nitelikte: Karasal internet altyapısı gelişmemiş ülkelerde insanlar rahatlıkla mobil teknolojileri kullanarak internete bağlanıyorlar. Bu ülkeler aynı zamanda nüfus oranı olarak da dünyanın en yoğun ülkeleri. Yani potansiyel müşteri bulmak konusunda en iyi şansınız. Daha önce Vietnam’ın e-ticaret dünyasının zorluklarını ve avantajlarını incelerken de bu konuya değinmiştik. Bu yazımızda en çok dikkat çeken nokta, Nielsen’ın Ağustos ayında yayıladığı rapora göre, Vietnamlı internet kullanıcılarının %58’i cep telefonları ile alışveriş yapıyorlar. Bu oran, dünya ortalaması olan %44‘ün çok üzerinde. Aslında yine Nielsen’ın araştırmasına göre tüm Güneybatı Asya pazarı dünya ortalamasının üzerinde cep telefonu ile online alışveriş yaparken, Filipinler, Endonezya, Vietnam ve Tayland mobil e-ticarette ilk 10’a giriyorlar.

Peki optimizasyon nerede?

Mobil optimizasyon, tek bir makalede anlatılamayacak kadar geniş bir konu. Bu yazımızda amacımız, dikkatinizi mobil kullanım alışkanlıklarına ve dünya genelinde mobil pazarlamanın, mobil e-ticaretin hali hazırda ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu dikkatinize sunmaktı. Mobil optimizasyon önerilerimiz için ise aşağıdaki makalelerimizi okuyabilirsiniz:

Mobil Optimizasyon Satın Almanın Anahtarı

Mobil Ticarete Yönelecek Şirketler İçin Optimizasyon Önerileri

Mobil Site ve Uygulamalar İçin Dokunmatik Ekranda Optimizasyon ÖnerileriSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*