16 Aralık 2018

Her 4 Kullanıcıdan 1’i 2013’te Mobil Ödeme Yapmayı Planlıyor

2012 yılında dünya çapındaki online siparişlerin yüzde 17′si mobil cihazlardan alınıyorken, 2013 yılında ise bu rakamın yüzde 40′lara ulaşması öngörülüyor. Yıl sonunda dünya çapında 2 milyarı geçecek olan akıllı telefon sayısına ek olarak, mobil ödeme sistemlerini kullanan tüketicilerin sayısı da hızla artıyor. Öyle ki, yapılan bir araştırmaya göre her 4 mobil kullanıcısından 1’i 2013 yılında mobil cihazlarını ödeme amaçlı kullanmayı planladığını belirtiyor.

Prosper Mobile Insights” adlı araştırma kuruluşunun ABD’de gerçekleştirdiği en son analizine göre, mobil kullanıcılarının yüzde 26.6’sı yeni yıl dileklerini hayata geçirme konusunda akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarından faydalanacaklarını belirtiyor. Hatta araştırmada yer alan diğer bilgilere göre; kadın kullanıcıların yüzde 29.4’ü, erkeklerin ise yüzde 23.6’sı bu yıl “sigarayı bırakmak”, “kilo vermek” veya “yakınlarla daha çok zaman geçirmek” gibi dileklerini gerçekleştirmek adına mobil cihazlarındaki ilgili uygulamaları kullanacaklar.

Araştırmaya katılan mobil kullanıcıların yüzde 33.7’si ise 2013 yılında bu cihazlarını geçtiğimiz yıla oranla daha sık kullanacaklarını ifade ediyor. Aynı şekilde 2013 yılında daha fazla mobil alışveriş yapacağını ifade eden kullanıcılara ek olarak yüzde 23’lük bir kesim ise bu yıl içerisinde mobil cihazlarını ödeme yapmak için kullanmayı planlıyor.

ABD’de organize edilen ve online alışverişlerde ciddi indirim ve promosyonların yapıldığı “Siber Pazartesi”de online ödeme şirketi PayPal, mobil ödeme işlemlerinde 2011′e kıyasla %196 artış kaydettiğini açıklamıştı. Mobil kullanım oranlarının artmasının ve kullanıcıların gittikçe akıllı cihazlarından alışveriş yapıyor olmasının doğal bir sonucu da; mobil ödeme sistemlerindeki bu hızlı gelişim oluyor doğal olarak. Haliyle, birçok büyük şirket de bu pazara duyarsız kalamıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında Starbucks, Square’e 25 milyon dolar yatırım yapmıştı ve bu iş ortaklığının neticesinde Square’in mobil uygulamasıyla kullanıcıların Starbucks şubelerinden akıllı telefonlarıyla alışveriş yapabileceğini duyurmuştuk. Yakın gelecekte bu tarz büyük şirketler ile ödeme sistemi sağlayıcılarının ortaklıklarına daha fazla şahit olacağız anlaşılan.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Selamlar;
    Mobil ödeme ile ilgili yazınızı görünce sizi @Mobilexpress ile tanıştırmak istedim. http://www.mobilexpress.com.tr den inceleyebilirsiniz. Türkiye’den çıkan ve büyük yatırımlar alan bu yeni startup hakkında daha çok kişi bilgi sahibi olmalı, kolaylıklarından faydalanmalı. Özellikle ülkemizden çıkan yeni/başarılı teknolojiler desteklenmeli diye düşünüyorum.

Fikrini söyle

*