17 Kasım 2018

Mobil Ödeme İngiltere’de Daha da Çekici Hale Geliyor

İngiltere Mobil Ödemeİngiliz kullanıcılar akıllı telefon ve mobil ticaret konusunda dünyaya liderlik ettiler ama çoğu mobil ödeme yapmaya direndi. Bununla birlikte eMarketer’in, “İngiltere’de Mobil Ödemeler:  Devrilme Noktasına Doğru?” adlı son raporu, ülkede mobil ödemeye direnen adanın önemli bir kısmının hızlı büyümeye ve adaptasyona eğilimli olduğunu gösteriyor.

Akıllı telefonlar ülkenin her yerinde hızla çoğaldılar. eMarketer’in Nisan 2012’deki tahminine göre yıl sonunda akıllı telefon kullanım oranı ülkedeki nüfusun %30’una ulaşacak. 2015’te ise bu oran nüfusun yarısını geçecek.

İngiltere’de alışveriş, mobil kullanıcılar için çok önemli bir mesele. Online ödeme çözümleri sağlayıcısı DIBS’in Eylül 2012’de yayınladığı “DIBS 2012 E-Ticaret Araştırması: Avrupa E-Ticaretinin Kapsamlı Çalışması” adlı Avrupa’daki mobil ticaret sektörünü inceleyen araştırmasına göre İngiliz tüketiciler önceki 6 ay içinde mobil alışveriş bağlamında en yüksek skora ulaştılar.

Mobil telefonların geniş kullanım alanıyla, ürün arama ve satın almadaki yoğun kullanım verileri birlikte düşünüldüğünde İngiltere’nin mobil harcamalar adına verimli bir alan olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

Mobil ödeme teknolojisi olarak şu anda en büyük potansiyele sahip olan ise yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisi olan Yakın Alan İletişimi (Near field communications, NFC). Halihazırda NFC ödemelerinin hacmi önemsiz fakat bu değişeceğe benziyor. Yankee Group alan araştırmalarına dayanarak 2012 Nisan ayında yaptığı tahminde NFC işlem değerinin 84.8 milyon dolara ulaşacağını söylemişti. Öte yandan bu toplam rakamın hızla daha da büyümesi bekleniyor. Yine Yankee’nin tahminine göre NFC ödemeleri 4 yıl içinde yüz kattan fazla artarak 2016’da 9.7 milyar dolara ulaşacak.

NFC İngiltere’de mobil ödemeler için ana platform olarak öne çıkıyor fakat bu yıl pazara üç büyük şirketin giriyor olması, büyük olasılıkla hem tüketicilerin farkındalığını arttıracak hem de pazardaki kullanım ve tüketim sürecinde değişikliklere neden olacak. Weve, Visa ve MasterCard şirketlerinin her biri bir mobil ödeme teknolojisi kullanıma sokacak.  Bunlar hem güvenilir programlar içerecekler hem  dijital olarak gerçek cüzdan esnekliği  sağlayacaklar.

İngiltere e-ticaret sektörü hakkında daha fazla bilgi için sizler için hazırladığımız ülke raporuna da göz atabilirsiniz: İngiltere E-ticaret Pazar Analizi: Gösterişli Caddelerden Online MağazalaraSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*