17 Kasım 2018

Mobil Ödeme Sistemlerinde Şifresiz Devrim Çok Yakında Olabilir

Çok daha önce kullanıma sunulmasına karşın öncelikle Apple’ın son kullanıcılar arasında yaygın kullanımını sağladığı, cep telefonundan parmak izi kontrolü ize güvenlik sağlama yönteminin günün birinde ödeme sistemleri için de kullanılabileceğini herkes tahmin etmişti.

Bugün, şifresiz güvenlik yönetimi biraz daha gerçeğe yaklaştı. 18 farklı şirket, toplam 31 farklı donanım ve yazılım ürünü için FIDO sertifikasyonu aldılar. Tüm bu şirket, ürün ve yazılım hizmetlerinin aynı sertifikasyona tabi olması, birbirleri ile çalışmalarını kolaylaştıracak ve bu sertifikasyonu bir dünya standardına dönüştürecek. Bütün bunlar, kullanıcıların bir şifre girmesine gerek kalmadan güvenlik sağlayabilmek için. Çünkü günümüzde biliyoruz ki, bir güvenlik sisteminin en zayıf halkası her zaman için kullanıcı şifreleri. Bu yüzden özellikle bankalar, internet üzerinden kredi kartı bilgileri transferleri için kılı kırk yaran güvenlik sistemleri kullanıp, kullanıcıya mümkün olduğunca az ihtiyaç duymaya çalışıyorlar. Tabi ki bu yöntemler de, online alışveriş yapmayı zorlaştırıyor.

FIDO sertifikasyonu, geçtiğimiz Aralık ayında oluşturuldu ve şifresiz güvenlik sistemlerinin temellerini belirliyor. FIDO sertifikasyonlu bir parmak izi tarayıcısı, sunucu ile hiç bir biyometrik veriyi paylaşmadan kullanıcı kimliği doğrulayabiliyor. Hiç bir veri sunucu ile paylaşılmadığı için, bilgisayar korsanlarının veri akışının arasına girip veya sunucunun güvenliği aşıp bu bilgileri edinmesi imkansız. Çünkü buralarda biyometrik veriler yok. FIDO sertifikasyonu, güvenlik onaylandığı anda cihazın üzerindeki biyometrik bilgilerin de silinmesini gerektirdiği için, hackerlar cep telefonunuza girseler bile bir şey elde edemiyorlar.

İşin daha da güzel yanı, FIDO sertifikasyonuna sahip herhangi bir sistem, yine FIDO sertifikasyonuna sahip her türlü biyometrik cihaz ile çalışabilecek. Bu biyometrik cihazlar, basit parmak izi okuyucularından ses dedektörlerine, hatta retina tarayıcılarına, belki de henüz icat edilmemiş başka cihazlara kadar değişiklik gösterebilir.

FIDO sertifikasyonunu almaya hak kazanan en büyük güvenlik sistemi Google‘ın çok amaçlı login sistemi. Bu sistem, Google’ın tüm hizmet ve cihazlarında kullanılıyor. Google aynı zamanda, bir sonraki Android işletim sistemi versiyonu olacak Android M’de biyometrik güvenlik cihazlarını destekleyeceğini çok önceden duyurmuştu. FIDO sertifikasyonu ile birlikte, artık Android telefonlara gelecek parmak izi tarayıcıları, yine FIDO sertifikalı kuruluşların biyometrik girişe izin veren sistemleri tarafından kullanılabilecek. Bu sistemlere iki örnek ise, ilk turda FIDO sertifikasyonu almaya hak kazanan Visa, Bank of America ve Alibaba.

MasterCard ve American Express ise bir sonraki turda FIDO sertifikası almak için sıra bekliyorlar. Yüksek ihtimalle diğer online ödeme ve para transferi şirketlerinin de çok geçmeden bu sertifikasyonu alacakları tahmin ediliyor.

Böylece, FIDO sertifikalı Android telefonlarımızın üzerindeki FIDO sertifikalı uygulamaları kullanarak, FIDO sertifikalı ödeme yöntemleri ile yalnızca bir dokunuş ile online alışveriş yapabileceğiz. Kullanıcılardan başka hiç bir güvenlik verisi girmesi istenmeyecek.

FIDO sertifikasyonu hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*