16 Kasım 2018

Mobil Ödemelerin Geleceği Veri Güvenliğinde Yatıyor

0111移動支付-162841_copy1

NFC çip taşıyan telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte mobil ödeme sistemleri 2015’te ayağa kalkarak kredi kartına rakip olmaya başladı. Ancak, İngiliz ödeme sektörünün temsilcisi Payment Council’in son araştırmasına göre tüketiciler mobil ödemede öncelikle veri güvenliğine önem veriyor.

iPhone’larda kullanılan Touch ID parmak izi denetimi gibi biyometrik teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte mobil ödeme sektörü de hızla büyüyecek. Telstra’nın yaptığı son araştırmaya göre X ve Y kuşağının yüzde 25’i mobil ödeme için DNA bilgilerini vermeyi kabul ediyor. Yapılan anketler müşterinin önce veri güvenliğine, ardından da akıllı telefondan tek tuşla ödeme yapma kolaylığına önem verdiğini gösteriyor.

60 milyar dolarlık sektör

Mobil ödeme sektörü 2012-2013 arasında iki kat büyüyerek 1 milyar dolara ulaştı ve sektör gelişmeye açık: eMarketer’ın yeni raporunda mobil ödeme sektörünün 2017’de 58 milyar dolar büyüklüğe erişeceği görülüyor.

Telefonlarda e-para çağının yeni başladığı düşünülürse hızlı bir başlangıç. Deloitte’un araştırmasına göre, mobil ödeme 2015 sonunda kredi kartıyla rekabet etmeye başlayacak ve NFC çipi taşıyan 650 milyon telefon perakende mağazalarında ayda en az bir kez kullanılacak. Pay Pal, Visa ve Mastercard gibi ödeme kuruluşları bu nedenle şimdiden akıllı takılara, akıllı saatlere ve fitness bileziklerine odaklanıyor.

 

Most-important-factor-in-how-you-choose-to-pay

 

Bluetooth destekli beacon teknolojisi

Ancak mobil ödemelerin en az POS makinesinden kredi kartı geçirmek kadar kolay olması gerekiyor. Bu noktada beacon teknolojisi gelecek vaat ediyor. Apple’ın iBeacon, PayPal’ın Beacon ve şimdi de Facebook’un Place Tips uygulaması mobil ödemelerin cep telefonlarıyla sınırlı kalmayacağına işaret ediyor. Bu sistemler az pil tüketen Bluetooth teknolojisi kullanıyor.

Beacon teknolojisiyle birlikte telefonlar mobil ödeme noktasına yaklaştığında tüketiciyi titreşimle uyaracak. Aynı zamanda müşteriyi stoktaki ürünler, AVM’nin kat planı, indirim kampanyaları ve önceden sipariş edilen ürünler gibi konularda bilgilendirecek.

Mobil güvenlik

Bütün bu teknolojilerin dayanak noktası ise veri güvenliği: Apple işe parmak izi denetim sistemi Touch ID ile başladı. Sırada yüz, retina, ses ve DNA tanıma sistemleri var. Nitekim teknoloji laboratuarları şimdiden tek dokunuşla deriden DNA testi yapan sistemler geliştiriyor.

Beacon teknolojisi kullanıcıyı sevdiği restorana girdiği zaman telefonuna gönderilen bir mesajla uyaracak, güncel menüyü ekrana yansıtacak ve tezgahta sıra beklemeden, telefonla oturduğu yerden sipariş vermeye imkan tanıyacak. Örneğin Türkiye’de çevre yollarında kullanılan OGS kart sistemleri akaryakıt istasyonlarında yaygınlaşacak. Ardından mobil ödeme destekleyen akıllı yüzükler ve gömlek düğmeleri gelecek.

Ancak dijital cüzdanların yaygınlaşması aynı zamanda yepyeni bir mobil ticaret hukuku geliştirilmesi anlamına geliyor. Önümüzdeki 10 yılda mobil ödemelerde kur farkının ve para birimi değişim değerinin yerini ürün değişim değerinin alması bekleniyor. Bu süreç Bitcoin gibi şifreli dijital para birimlerinin mobil ödemeye entegre etmesiyle farklı bir ivme kazanacak.

 

samsung-orbis_0_0_0

Samsung’un yeni akıllı saati NFC destekliyor

Mobil ödemelerde Apple Watch ile rekabete giren Samsung, Apple Pay’e karşı Samsung Pay sistemini duyurdu ve bu sistemle çalışan Samsung Gear A’yı pazara sunmak için çalışmalarını hızlandırdı. Kod adıyla Samsung Orbis NFC teknolojisi destekliyor ve saatten tek dokunuşla mobil ödeme yapmaya izin veriyor. Samsung yeni akıllı saati Galaxy Note 5 phablet’le birlikte eylül ayında satışa sunmayı planlıyor. Apple Pay’in Temmuz ayında İngiltere’de kullanıma gireceği düşünülürse mobil ödemede rekabetin arttığı görülüyor.

 

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*