19 Kasım 2018

Mobil Optimizasyon Satın Almanın Anahtarı

Dünya üzerinde e-ticaret sektörünü en yoğun yaşayan ülke olan İngiltere’de mobil cihaz ve cep telefonu sahiplerinin beşte dördü, cihazlarını internette gezmek ve alışveriş yapmak için kullanıyorlar. Bu yüzden markaların sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri ve mobil optimizasyona ciddi yatırım yapmaları gerekiyor.

Internet Advertising Bureau tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre tüketicinin satın alma sürecinde mobil cihazlar sanılandan daha önemli bir yer işgal ediyor.

2000 İngiliz tüketici ile yapılan araştırmaya 16-70 yaş arasında demografik olarak oldukça geniş bir grup katılmış. Bu kitlenin %81‘i internette bir uygulama yardımı ile her gün sörf yapıyor ve 25-34 yaş aralığında bu oran %90‘lara çıkıyor.

Cep telefonu sahipleri arasında, internetten ürün bilgisi arama konusunda tercih edilen birincil cihaz cep telefonu. İkinci ise dizüstü bilgisayar. Yani cep telefonu kullanıcıları, bilgisayarları olsa bile yine de cep telefonlarından ürün aramayı tercih ediyorlar.

main-hero

IAB’nin araştırması aynı zamanda mobil ve geleneksel medya arasındaki farkı da ortaya koyuyor. Katılımcıların %59‘u, televizyonda gördükleri bir etki (reklam, ürün tanıtımı vs.) sebebiyle mobil cihazları üzerinden internette araştırma yaptıklarını belirtiyorlar. Cep telefonu sahiplerinin ise %43‘ü aynı şekilde televizyonda gördükleri bir şey yüzünden cep telefonları üzerinden fazladan bilgi alma ihtiyacı hissetmişler. Televizyonu %28 ile gazeteler, %25 ile açık hava reklamları ve %21 ile radyo takip ediyor.

Bu bulgular, markaların sitelerini kesinlikle mobil cihazlara göre optimize etmeleri gerektiğini ortaya koyuyor. Katılımcıların yarıdan fazlası (%52) son dört hafta içerisinde internette gezerken mobil cihazlara göre tasarlanmamış sitelere rastladıklarını, %69‘u ise böyle sitelerde gezinmenin veya bir şey bulmanın çok zor olduğunu, dolayısıyla işlerini bitirmeden çıktıklarını belirtiyorlar.

Dahası, mobil optimizasyonu yapılmamış bir siteye rastlayan kullanıcıların %73’ü siteyi doğrudan kapattığı gibi, başka bir cihazda (masaüstü, dizüstü bilgisayar vs.) tekrar açmayı da denemiyor.

Araştırma sonuçları sonrasında yedi tane tavsiye de yayınlanmış:

  • 1- Hızlı yüklenme çok önemli. Grafiklerden biraz ödün vererek sitenin mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesi sağlanmalı.
  • 2- Ekranda parmak ile basılabilecek büyüklükte butonlar ve bağlantı alanları kullanılmalı.
  • 3- Site ziyaretçilerinizin en çok kullandığı bağlantıları, butonları ve işlevleri ön plana çıkartıp, geri kalanı mümkün olduğunca sadeleştirmek lazım.
  • 4- Tepkili internet sitesi tasarımlarının uygulanması lazım. Site, ekran çözünürlüğüne göre kendini ayarlayabilmeli.
  • 5- Metin girişi yapılması gereken alanlar minimumda tutulmalı.
  • 6- Eğer abone kaydı alınması gerekiyorsa, sosyal ağlar üzerinden bu yapılmalı.
  • 7- Bir mobil cihazda güzel gözüken site bir başkasında çok kötü gözüküyor olabilir. Bol bol farklı cihazlarda test edilmeli.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Mobil alana yatırım sadece birleşik krallıkdaki girişimler için değil, artık bilişim in yoğun olduğu bütün ülkelerdeki girişimler için olmazsa olmaz bir hal aldı

Fikrini söyle

*