12 Aralık 2018

Mobil Reklamlarda Boyut Önemli

Tablet satışlarının ve akıllı telefonların kullanımının artması, mobil reklam ajanslarının ve sektörünün gelişmesine olanak tanıyor.

Artık mobil reklamlarda da kullanıcı davranışlarını detaylndırmayı hedefleyen reklam ve araştırma firmaları yaptıkları çeşitli araştırmalarla sektör oyuncularına ve mobil reklam yayınlamayı planlayan firmalara yol gösteriyor.

IDC, yaptığı bir araştırmada 2012’de kargolanan tablet sayısının 100 milyona ulaşacağını savunurken, 2011 4 çeyreğinde tüm dünyada 28 milyon tablet bilgisayarın kargolandığını açıklıyor. IDC verilerine göre bu rakam 2011 3. çeyreğinin %56 yukarısında.

Bunun yanı sıra 2012’de kargolanan akıllı telefon sayısının 659.8 milyona ulaşacağını tahmin eden IDC’nin bu rakamını, gerçekleşen 2011 akıllı telefon kargo rakamlarıyla kıyasladığımızda %33.5 artış oranı ile karşılaşıyoruz.

Tablet ve akıllı telefon kullanımındaki bu yoğun artıştan yola çıkan bir diğer araştırma da Millennial Media tarafından yayınlanıyor.

2011 yılındaki mobil reklam analizini gerçekleştiren mobil reklam firması Millenial Media, 2011’de en fazla kazanç sağlayan mobil reklamların standart mobil banner reklamları olmadığını öne sürüyor.

2011 Year in Smart araştırmasında firma, networkleri tarafından sunulan mobil reklamların %24’ünün tıklayıp video izlemeye yönlendiren tarzda reklamlar olduklarını ifade ederken, %31’inin tıklayıp telefonla aramaya, %32’sinin ise tıklayıp uygulama indirmeye yönlendirdiğini paylaşıyor.

Bir diğer araştırmada ise Greystripe, mobil reklamlarda boyutun kesinlikle önemli olduğunu öne sürerken, büyük boyutlu reklamların standart mobil banner reklamlarına kıyasla çok daha fazla tıklandıklarını ve para kazandırdıklarını ifade ediyor.

Firma, tam sayfa mobil reklamların standart boyutlardaki banner reklamlarına kıyasla 5 kat daha fazla kazandırdığını öne sürerken, mobil reklamlarda tüketicilerin görselliğe verdikleri önemin daha fazla ortaya çıktığını savunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*