18 Kasım 2018

Mobil Reklam Harcamaları 2014’te 18 Milyar Dolara Ulaşacak

mobil reklam harcamaları
Mobil kullanıcı sayısının artmasıyla şirketler mobil platformlara yönelik reklam çalışmalarını da yoğunlaştırmaya başladılar. 2014’te mobil reklam harcamalarının dünya genelinde 18 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

2013 rakamları henüz açıklanmasa da geçtiğimiz yıl mobil reklam harcamalarının 13,1 milyar dolar seviyelerinde olacağı tahmin ediliyordu. 2014’te 18 milyar dolara ulaşacak olan bu harcamaların 2017 yılında ise toplamda 41,9 milyar dolar seviyelerine geleceği ön görülmekte.

Gartner’ın raporuna göre video reklamlar mobilde en hızlı büyüyen reklam tipleri arasında gelse de görüntülü (display) reklamlar en çok paya sahip olan reklamlar olmaya bir süre daha devam edecek. Video reklamların bu kadar hızlı büyümesinin arkasında yatan neden olarak ise tablet kullananlarının sayısının artması gösteriliyor.

Kullanıcıların mobil cihazları üzerinden lokasyon bazlı uygulamaları aktif bir şekilde kullanmaları da markaları bu platformlara yönelik reklam çalışmaları yapmaya yöneltecek etkenler arasında yer alıyor.

Araştırmaya göre 2015 ile 2017 yıllar arasında pazar şartlarının gelişmesi, konsolidasyonların olması, ölçümleme sistemlerinin gelişmesi ve reklamlarda daha etkili hedeflemeler yapılabileceği için mobil reklamlara harcanan bütçelerin artış göstereceği belirtiliyor.

Bu büyümede en büyük payı ise Kuzey Amerika’nın alacağı tahmin ediliyor. Bunun nedeni olarak ise Kuzey Amerika’daki pazarın büyüklüğü ve mobil internet penetrasyonunun yüksek olması gösteriliyor. Mobil reklam harcamalarında ABD’yi, Japonya ve Asya Pasifik bölgesi takip edecek.

Batı Avrupa’daki mobil reklam harcamaları ABD’nin biraz gerisinde kalsa da genel olarak benzer bir performans gösterecek ve reklamla pazarlama çalışmaları basılı ve radyo kanallarının dışına çıkarak daha 360 derecelik performanslara dönüşecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*