21 Kasım 2018

Mobil Reklamlar Masaüstü Reklamları Geçmek Üzere

mobile ads

Yıl sonuna kadar mobil reklam harcamalarının, masaüstü reklam harcamalarını geçeceği tahmin ediliyor. Bu tahmin, Marin Software’in “Küresel Mobil Reklam: 2015 Yıllık Rapor” adlı araştırmasında dile getirildi. Bu öngörünün dayanağı, mobil cihazların masaüstü bilgisayarlara göre çok daha hızlı adaptasyonu ve kullanıcıların artık çok büyük kısmının harcama yapmadan önce ürünleri mobil cihazlarından aramaları olduğu söyleniyor.

Araştırmacılar mobil arama CTR ortalamasının %2,7, masaüstü tarafında ise %2,1 olduğunu bulmuşlar, ancak masaüstü dönüşüm oranları mobile göre hala daha güçlü. Ortalama olarak baktığımızda masaüstü arama reklamlarının dönüşüm oranı %10 seviyesindeyken, masaüstü sosyal medya reklamlarının dönüşüm oranı %1 seviyesinde.

Mobil arama reklamlarında dönüşüm oranı %7,1, sosyal ağ %0,4, görüntülenme %2,6 olarak tespit edilmiş.

Marin Software’in CMO’su Matt Ackley “Mobilin yükselişi her ne kadar nefes kesici olsa da, tüketicinin bir satın alma kararı vermeden önce mobil ve masaüstü cihazlar arasında bir kaç kere araştırma ve fiyat karşılaştırma yaptığını unutmamak lazım” diyor. “Elimizdeki veriler, pazarlamacıların çok açık bir şekilde çoklu kanallarda pazarlama stratejileri geliştirmeleri gerektirdiğini ortaya koyuyor. Mobil reklamlar her ne kadar yüksek dönüşüm oranı sağlamasalarda, bunları gören kullanıcının masaüstü bilgisayarına geçtiğinde alışveriş yapma ihtimalini güçlendiriyor” diye devam ediyor. Yani mobil reklamların dönüşümü masaüstünde gerçekleşiyor ve bunu doğru ölçümlemek büyük dijital perakende firmaları için çok önemli.

Sosyal medyada reklam veren firmaların %55’i reklam bütçelerini cep telefonu ve tabletlere kaydırmaktalar. Haklılar, çünkü mobil üzerinden görüntülenen reklamlara tıklama oranı son 1 yıl içerisinde %60 arttı. Mobil üzerinden promosyonlu arama sonuçlarına tıklama oranı ise yine 1 yıl içerisinde %36 artış gösterdi. Aslında şu anda görüntülenen bir reklama en çok tıklanan platform cep telefonları.

Mobil arama tıklamalarının yıl sonuna doğru %50 oranını geçeceği ve elde edilen gelir oranı olarak masaüstünü geçeceği tahmin ediliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. E-ticaret satışlarında mobil en az bilgisayar kadar önemli hale gelmiştir.

Fikrini söyle

*