19 Kasım 2018

Mobil Reklamlar, Satın Alma Sürecinde Etkili Oluyor

Geçtiğimiz günlerde yapılan Hipcricket araştırmasında, akıllı telefon kullanıcılarının, hedefe yönelik mobil reklamlardan yüksek oranda etkilenme potansiyeline sahip olduğu belirtildi. Kullanıcıların yarısından fazlasında, mobil reklamları gördükten sonra satın alma kararlarında olumlu yönde değişiklikler oluyor.


Bu yeni mobil reklamcılık araştırmasına göre, ankete katılan akıllı telefon sahiplerinin %64’ü, bu reklamları gördükten sonra en az bir kere mobil alışveriş yapmış. Mobil reklamcılığın geleceği açısından gayet ümit vadeden bu araştırmada, katılımcıların yaklaşık dörtte üçü (% 74) en sevdikleri markaların mobil reklamlarına hiç denk  gelmediklerini belirtiyor. Bu da demek oluyor ki, bazı markalar mobil evreninde yer alma konusunda hala kararsız durumda. Ancak bu kararsızlık, diğer mecralarda yılların emeğiyle kurulan marka sadakat bağlarını, bir gecede sona erdirebilir.

Araştırmada yer alan diğer ilginç bilgilere göz atarsak;

• Akıllı telefon sahiplerinin %46’sı bugüne kadar en az bir mobil reklam gördüklerini belirtiyor,
• %45’i cep telefonunda gördüğü bir reklamı arkadaşlarına tavsiye ediyor,
• Kadın katılımcıların %44’ü mobil kuponlarla ilgilendiklerini söylüyor,
• Erkeklerin %68’i ise, mobil reklamlar sayesinde alışveriş yaptıklarını belirtiyor. Bu rakam kadınlarda %58 civarında.

Bilindiği gibi akıllı telefon sahipleri, mobilden internete bağlanma konusunda oldukça aktif. Bu durum da markalar için, hedefe yönelik reklamlar yoluyla müşterileriyle iyi bir etkileşim kurma olanağı yaratıyor. Ancak mobil uygulamaları henüz aktif olarak kullanmayan bazı şirketler sadık müşterilerini, önceden bu mecrada yer alma kararı almış diğer rakip firmalara kaptırabilir.

Durum globalde böyleyken, Türkiye mobil pazarına yönelik yapılan yeni bir araştırmaya göre, 2012 yılı birinci çeyrek itibariyle Türkiye’de 7.1 milyon mobil internet abonesi bulunuyor. Gittikçe artan bu rakam, mobil reklamcılarının da iştahını kabartmaya devam ediyor. 2012 yılı itibariyle 6 milyon TL olan Türkiye’deki mobil display reklam geliri hacminin, yıl sonunda 13 milyon TL‘ye ulaşacağı öngörüsünde bulunuluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*