12 Kasım 2018

Mobil Sayfa Hızınızı Görsel Optimizasyonu İle Artırın

Mobil sitelerin mobil cihazlarda kullanıcıyı sıkmamak için çok hızlı yüklenmesi gerekiyor. Bu durum özellikle görsel ağırlıklı internet sitelerin için sorun olabiliyor. İster içerik ister ürün pazarlıyor olun, mobil sayfa açılış hızınız, doğrudan başarınızı etkiliyor.

Trilibis’in yaptığı bir araştırmaya göre, çoğu içerik sitesi mobil cihazlarda yeterince hızlı çalışamıyor. İşletme, teknoloji ve eğlence alanında haber yayınları ve içerikleri hazırlayan 100 mobil uyumlu internet sitesi ile yapılan araştırma sonuçlarına göre, sitelerin %74’ü mobilde çok kötü performans gösterirken, yalnızca %26’sı “kabul edilebilir” performans gösterebiliyor.

Peki, mobilde kötü performansın ölçüsü nedir? Trilibis’in araştırmasına göre “kötü” olarak tanımlanan sitelerin mobil performansı, 4 – 8 saniyelik açılış süresine göre belirleniyor. Bu siteler, araştırma yapılan grubun %47’sine denk geliyor. %27’si ise “çok kötü” olarak niteleniyor ki, bunlar 8 – 35 saniye açılış süresi gösteren siteler. Yani sitenizin açılması mobil cihazlarda 4 saniyeden uzun sürüyorsa kötü bir performans gösterdiğinizi söyleyebiliriz.

Sayfa yükleme süresi kullanıcı deneyimi için çok önemli; özellikle içerik siteleri için. Sayfanız yavaş yükleniyorsa, kullanıcı hiç uğraşmadan, hemen başka bir siteye yöneliyor. Ayrıca sayfa açılış hızı artık önemli bir mobil SEO faktörü. Dolayısıyla sayfa açılış hızınız sitenizin reklam değerini de belirliyor. Özellikle içerik siteleri için unutmayın ki kullanıcı aslında sırf keyfinden sitenize geliyor ve keyfi kaçtığı anda da siteyi terk edebilir.

Araştırma, sayfa yükleme zamanlarının neden bu kadar yüksek olduğunu araştırırken, görsellerin boyutlarının mobile uygun olmadığı fark edilmiş. Özellikle sayfa ağırlığı bu sorunun kaynağı olarak görülüyor. Çok fazla sistem kaynağına ve bant genişliğine sahip masaüstü bilgisayarlarda sitenin sayfanın ne kadar ağır, yani içerikle dolu olduğu pek önemli değil, ancak kısıtlı kaynaklarla çalışan mobil cihazlar için çok önemli. Yapılan araştırmada sayfaların 2,4 MB ile 1,6 MB arasında değiştiği gözlemlenmiş. Ortalama olarak sayfalardaki görseller, sayfanın büyüklüğünün %50’sini oluşturuyor. Araştırılan 5 sitede ise bu oran %90’lara çıkıyor.

Trilibis bu sorunlara çözüm aramak için, sunucu tarafından görsel optimizasyonu yapıp, kullanıcı deneyimini bozmadan sayfa yüklenme hızlarını artırmayı denemiş. 64 site üzerinde bu optimizasyon denenmeden önce toplam görsel yükü 81 MB boyutlarında. Optimizasyon, sunucuya bağlanan cihazın ekran çözünürlüğü belirlenip, sayfadaki görseller buna göre küçültülüp cihaza yollanıyor. Optimizasyon sonucunda masaüstü bilgisayarlar için bu görsel yükü 43 MB’a, tabletler için 18 MB’a, cep telefonları için ise 17 MB’a kadar düşürülebilmiş. İstatistiksel olarak ifade etmek gerekirse sayfa ağırlıkları sırasıyla %47, %78 ve %79 azaltılmış.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*